Pehe vidí za sporem o státního tajemníka pro EU především spor odlišných vztahů k unii, které jednotlivé koaliční strany mají. "Ve světle proevropských postojů TOP 09 na jedné straně a euroskeptických (oficiálně 'eurorealistických') postojů ODS na straně druhé má totiž Česko nyní de facto jednoho státního tajemníka pro Evropskou unii a jednoho, s trochou nadsázky, proti Evropské unii," píše Pehe ve svém komentáři v deníku Právo.
Jelikož je ovšem "eurorealistický" postoj ODS podle politologa pro prezidenta Klause, který je "eurofobní", stále ještě "proevropský", nabízí se otázka, jestli jednoho státního tajemníka nebude chtít jmenovat i on sám.
"Pokud to zákon nedovoluje, jistě by se to dalo v naší banánové demokracii obejít vytvořením virtuálního postu 'vicekancléře', tak jak to učinil dle prezidenta nejlepší polistopadový ministr školství, když se rozhodl zbavit Ladislava Bátory jeho povýšením. Možná by Bátora mohl vzít obě funkce," ironizuje Pehe.
Ve stínu relativně nedůležitých sporů ale podle politologa leží hlavní problém, který koalice má - nejsou to totiž partneři, nýbrž soupeři. "Jestliže se koaliční strany nedokážou dohodnout rozumně ani na Bátorovi nebo státním tajemníkovi pro Evropskou unii, proč by měl kdokoliv věřit, že vědí, co dělají v oblasti důchodů, zdravotnictví, daní nebo čehokoliv jiného?"
Čtěte:
Nečas jmenoval tajemníka pro EU. A Schwarzenberg zase svého
Nečas si prosadil tajemníka. Kalousek vyvolává smírčí řízení
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par