Peksa varuje: Putinovy drápy jsou i jinde. Přímo v EU

13.04.2022 18:46 | Zprávy

Český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) se ve svém textu na serveru DenikReferendum.cz rozepsal o tom, jak válka na Ukrajině odkrývá ruský vliv na Bulharsko.

Peksa varuje: Putinovy drápy jsou i jinde. Přímo v EU
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Bulharsko prošlo podle Peksy od 90. let celou řadou obrovských změn. „Po klidném ukončení komunistické vlády se bývalý sovětský satelit vydal pomalu na Západ. Spolu s dalšími sedmi státy v roce 2004 vstoupil do Severoatlantické aliance a o tři roky později spolu s Rumunskem také do Evropské unie,“ uvádí s tím, že se však země dlouho nedokázala odloučit od své vazby na Rusko. Ještě loni mělo vnímat pozitivně i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina na sedmdesát procent bulharské populace.

„Rusko mělo vždy na fungování Bulharska nemalý vliv, který se snažilo v nejproruštějším členském státě EU udržovat všemožnými způsoby. Uplatňovalo jej přitom především skrze místní oligarchy a mafii, sympatizující či zkorumpované politiky nebo jednoduše přes dodávky plynu a ropy, na kterých je Bulharsko silně závislé,“ zmínil dále Peksa a rozebírá i situaci po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy se stále k pozitivnímu pohledu na Vladimira Putina přiznává třetina občanů Bulharska. 

A dnes již odvolaný ministr obrany Stefan Janev dokonce opakovaně odmítal tažení ruské armády na Ukrajině nazývat válkou. „Když parlament krátce po invazi schvaloval rezoluci odsuzující válku a žádající sankce vůči Rusku, dvě strany podepsat odmítly – spoluvládnoucí socialisté a opoziční krajní pravice,“ dodává dále Peksa a zmiňuje i to, že Bulharsko také odmítlo poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině.

Kromě politického a mediálního vlivu pak podle Peksy hraje Rusko na bulharskou politiku ještě skrze jeden důležitý prostor – plyn a ropu. „Zhruba 70 procent zásob plynu, které proudí do Bulharska, dodává ruská státní společnost Gazprom. V Bulharsku se sice nachází největší ropná rafinerie v regionu, tu ale před více než dvaceti lety kompletně koupil ruský ropný gigant Lukoil,“ uvádí Peksa s tím, že Bulharsko se nicméně snaží svoji závislost alespoň částečně omezovat.

„Už letos má začít fungovat nový plynovod Interkonektor Řecko–Bulharsko, který má snížit závislost na ruském plynu až o 50 procent. Nová vláda navíc obecně plánuje přestat používat ruský plyn už od začátku příštího roku,“ zakončil Peksa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…