Prvním tématem pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima News se stala pondělní stávka. Podle Zlámalové stávka ukázala pravý důvod, proč se lidé bouří. „Zažíváme obrovský pád životní úrovně. Za poslední tři roky poklesla skoro o 40 procent. A ti lidé už toho zkrátka mají dost, tak se sepisuje dlouhý seznam všech možných důvodů. Ale tím skutečným důvodem za protestem je odpor proti pádu životní úrovně a strachu z dalšího pádu,“ vysvětlila analytička. Stávka podle ní přinesla jasnou zprávu vládě, že lidé toho mají dost. Lidé nevidí, že by vláda přicházela s návrhy, které by ekonomiku vrátily k růstu.
Ekonom Kovanda se následně vyjádřil konkrétně ke stávce učitelů. Podle Kovandy by mělo dojít k celkovému zefektivnění školství. Za nákladnou označil řešení otázky inkluze. Jako jedno z řešení navrhl zpoplatnění studia na vysokých školách. „Mladí lidé by si měli být vědomi toho, že vzdělání něco stojí a že to není jen lážo plážo,“ uvedl Kovanda.
Zmínil, že například studenti lékařských fakult po ukončení studia jdou do zahraničí a české ekonomice tak nic nevrátí. Kdyby bylo studium zpoplatněno, více lidí by si také rozmyslelo volbu konkrétního oboru, který plánují studovat. „Mnohem uvážlivěji by volili obory a následně by i trh práce tak byl efektivnější. Že by lidé studovali skutečně to, po čem je momentálně poptávka,“ shrnul Kovanda a dodal, že poplatky nemusí být „závratné sumy“ a sociálně slabší rodiny by mohly mít studium zcela zdarma, takže by se nijak neomezila možnost studia chudších.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová