Politici členských států EU se celé měsíce dohadovali o podobě rozpočtu EU na příštích sedm let a navrch na jednorázové pomoci státům zasaženým koronavirem v podobě 750 milionů eur. Většina členských států se také shodla na tom, že vyplácení těchto peněz má být podmíněno dodržováním zásad právního státu. A tady padla kosa na kámen.
Maďarsko a Polsko se totiž postavily proti. Evropská komise obě země dlouhodobě kritizuje za to, že zásady právního státu, mezi které patří např. uchování nezávislosti soudů, dlouhodobě obcházejí. Polský premiér Mateusz Morawiecki i maďarský premiér Viktor Orbán tuto kritiku dlouhodobě odmítají.
A politická bitva, zda je tlak na dodržování zásad právního státu v pořádku se vede i v Česku. Na jedné straně barikády stojí pirátský europoslanec Mikuláš Peksa – a na straně druhé stojí jeden z nejhlasitějších kritiků EU a momentálně předseda spolku Centrum nezávislosti České republiky František Matějka.
„Pomozte nám bránit právní stát v EU!“ napsal Peksa na sociální síti Twitter a přidal znak pozvednuté pěsti. A pokračoval: „K profilové fotce na FB si přidejte náš speciální rámeček a popis, který najdete na webu. Musíme vytvořit na vlády tlak, aby rozuměly tomu, že právní stát je základní podmínkou, na které se shodneme napříč EU,“ pravil pirát Peksa. A přidal ještě fotku EU.
Podle Peksy musí politici členských států EU udělat všechno pro to, aby byla v jejich zemi zachována demokracie. Zákony musí být vyhlašovány veřejně a musí být všem občanům snadno dostupné, musí být nezávisle posouzeny a nesmí být v rozporu s mezinárodními úmluvami o ochraně lidských práv. Vedle toho musí státy zachovat nezávislost soudů a chránit občany před případnou zvůlí úřadů. A když už k ní dojde, občan musí mít možnost využít opravných prostředků. Peksa poukázal také na střet zájmů, kterému se státy musí snažit zabránit.
Pokud bude některý z těchto principů porušen, poškodí to zájmy EU jako celku a europoslanec pirát Peksa je jednoznačně toho názoru, že stát, který nejedná v souladu se zájmy EU, nemá od EU dostávat peníze.
Tady se postavil František Matějka proti. „Na významu pojmu ‚právní stát‘ se v EU naštěstí neshodujeme. Naštěstí. A když to dobře dopadne, tak v zájmu záchrany nemalé části Evropy se tom významu neshodneme nikdy,“ napsal Matějka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp