Tři sestřičky "jako stupínky", Maruška, šest let, Pavlínka, necelých pět let a Terezka, tři a půl roku, jsou z poloviny menšinového etnika, dvě starší jsou modrooké světlovlásky, Terezka má hnědé vlasy i oči. Všechny se vyvíjejí zhruba v souladu s věkem, zatím bylo konstatováno jen mírnější opoždění a některé projevy chování, které jsou přičítány skutečnosti, že "neví, kam patří", touží po péči rodiny. Maruška byla doma zvyklá starat se o mladší sestřičky, děti jsou na sebe hodně vázané, takže mohou jít k pěstounům jen společně. Rodina by měla být bezdětná a neměl by chybět mužský element.
To je ukázkový text z webové stránky: Hledáme vás, mámo, táto. Zda tyto děti našly už rodinu, známo není, v každém případě jde o stránku, na které se lidé o dětech, které je možno přijmout do pěstounské péče (tedy v případě, že takový uchazeč splní podmínky dané zákonem pro to, aby pěstounem být mohl) dozvědí.
Od roku 1993 do roku 2009 bylo v České republice svěřeno do pěstounské péče celkem 15 984 dětí. To je průměrně 940 dětí ročně. Každým rokem - až na výjimky – se většinou počet dětí umístěných do pěstounské péče zvyšuje. A tak zatímco v roce 1993 jich bylo 656, v roce 2009 jich bylo už 1 568. Ovšem i tak kojeneckými ústavy ročně u nás procházelo téměř 2 000 malých dětí. Odtrženy bývaly od matky či otce nejčastěji kvůli hmotné nouzi.
A tak není tajemstvím, že je Česko v počtu dětí v dětských domovech stále spíše smutnou velmocí. Byť už od loňského roku měl nastat významný posun k lepšímu. Ten spočíval v tom, že by se zvýšil počet profesionálních pěstounů, ke kterým by byly děti umísťovány.
Nutno dodat, že v některé z forem institucionální výchovy žilo u nás ještě v roce 2011 asi 11 000 dětí – odsouzených tím na život mimo rodinu. Pokud by se toto číslo podařilo zredukovat, znamenalo by to přitom i úspory pro státní kasu. Na každé takové dítě v ústavu měsíčně přispívá stát přes 40 tisíc korun, pokud se ho podaří umístit do pěstounské péče, stát za něj zaplatí už jen 6 806 korun.
Pěstounská péče by měla mít přednost – shoduje se Koníček s předchůdcem Drábkem
Ověření nových metod sociálně-právní ochrany dětí a zároveň podpora perspektivní formy individuální sociální služby je proto cílem aktuální informační a náborové kampaně pro pěstounskou péči, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí zahájilo letos v lednu v Královéhradeckém a Zlínském kraji. Podstatou je hledání nových rodin pro děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat u biologických rodičů. Přitom je ale důležité, aby s nimi mohly nadále zůstat v kontaktu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová