Pět let dělali z Trumpa agenta Kremlu. Teď bublina praskla. Stopa vede do štábu Clintonové

07.11.2021 7:45 | Kauza

V roce 2018 dostali novináři z Washington Post s kolegy z New York Times slavnou Pulitzerovu cenu za rozkrývání ruského vlivu na Donalda Trumpa, v kauze nazývané jako „Russiagate“. Teď slavný washingtonský deník pokorně píše, že nové skutečnosti „zpochybňují některé minulé zprávy tisku včetně našich“. Tyto nové a značně senzační skutečnosti, zcela otáčející hlavní politickou aféru USA posledních pěti let, ukazují pozoruhodný příběh předvolebního hnojometu, který se svým tvůrcům vymknul z rukou.

Pět let dělali z Trumpa agenta Kremlu. Teď bublina praskla. Stopa vede do štábu Clintonové
Foto: Twitter Donalda Trumpa
Popisek: Donald Trump na mítinku během svého působení v úřadu amerického prezidenta

V USA byl v pátek zatčen jistý Igor Dančenko. Ruský přistěhovalec s přezdívkou Iggy, někdejší zaměstnanec liberálního politologického ústavu Brookings Institution, který měl již předtím dost srážek se zákonem, obvykle v souvislosti s alkoholem.

Právě on měl mít klíčovou pozici ve skandálu spiknutí Donalda Trumpa s Rusy, které bylo po celé jeho prezidentství hlavním tématem politické opozice i médií, a vedlo dokonce ke zřízení zvláštní vyšetřovací komise pana Muellera. Teorie o tom, jak Kreml pomohl podivnými triky Donaldu Trumpovi vyhrát prezidentské volby 2016 nad favorizovanou demokratkou Hillary Clintonovou, vynášela novinářské ceny a mezinárodní slávu.

Teď se začíná ukazovat, jak to bylo. A klíčovou osobou je skutečně zadržený pan Dančenko. Ten se dostal ke štábu Hillary Clintonové, která si v roce 2016 před volbami, když už bylo zřejmé, že se jejím soupeřem stane Donald Trump, najala firmu Fusion-GPS, aby na soupeře „našla nějakou špínu“. Agentura si na to sjednala pána jménem Christopher Steele, což byl bývalý agent britské MI6, který se rád chlubil množstvím kontaktů a informací.

Jak už to ale ve světě zpravodajských služeb někdy bývá, zpravodajský veterán ohledně svého přehledu dost přeháněl. O Trumpovi a jeho konexích na Rusko žádné informace neměl, ani v Rusku již mnoho let nebyl. Oslovil proto právě Dančenka, v USA žijícího Rusa, od kterého očekával, že mu informace dodá.

Jenže ani Dančenko nevěděl nic, co by prokazovalo Trumpovy konexe na Kreml. Protože ho ale nabídka lákala, začal pracovat na jejich „obstarání“. To obstarání je s velkými uvozovkami, spočívalo totiž v náhodném oslovování ruských a amerických novinářů, přátel z mládí v Rusku a dokonce i své bývalé přítelkyně, a ve sbírání všech možných drbů na dané téma.

TAKTO NYNÍ PÍŠE O AFÉŘE WASHINGTON POST

Při tomto sběru informací narazil i na pána jménem Chuck Dolan, zaměstnance štábu Hillary Clintonové. Tomu vykládal, že „pracuje na projektu proti Trumpovi“ a zda nemá nějaké nápady, drby nebo obvinění. A Dolan mu měl podstrčit informaci o tom, že Trump pořádal v moskevském hotelu Ritz-Carlton orgie s prostitutkami, což Rusové natočili a nyní ho mohou vydírat. Z toho se potom stal základ celé teorie o Trumpově napojení na Kreml.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…