„Teroristy se tradičně vzájemně označují strany snad všech ozbrojených konfliktů celého světa: před lety čečenského, nyní ukrajinského, turecko-kurdského, kolumbijského, libyjského, egyptského, jemenského, syrského. A hybridní válkou označují přece česká (a západoevropská) média politiku Putinova Ruska. Hybridní hrozba je pojem nové studené války, v níž si česká politická reprezentace vybrala jednoznačného a bezpodmínečného spojence, a to USA a jimi ovládané NATO,“ napsal Uhl.
Připomněl také komunistickou cenzorskou tradici. I komunisté potlačovali pluralitu názorů skrze Hlavní správu tiskového dohledu a tento úřad měl prý jednu věc s Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám společnou. Nefunguje podle žádného konkrétního právního předpisu. Právní předpisy přitom už dnes postihují šíření nenávisti, rasové útoky a podobné jevy. Centrum tedy v podstatě nepotřebujeme. Možná i to je důvod, proč není zakotveno v zákonech.
„Právním předpisem není centrum upraveno zřejmě proto, aby se nenašel žádný hnidopich, který by třeba prostřednictvím obecného soudu navrhl soudu ústavnímu, aby takový zjevný útok na demokratický právní stát zrušil,“ doplnil Uhl.
Největší slabinou centra ovšem je, že povede lidi k autocenzuře. Občané budou přemýšlet, zda mohou to či ono napsat, aby je nový úřad nepopotahoval. A to je podle Uhla nepřijatelné. Pokud by totiž přece jen psali něco protizákonného, nechť na ně dopadne kladívko soudní spravedlnosti.
„Bezuzdné štvaní na internetu a šíření nenávisti je ovšem skutečný problém, jistě větší než dezinformace ve prospěch ‚cizí moci‘ – rozumí se Kremlu, a ne Bílého domu,“ uzavřel aktivista.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp