Deník Times of Israel upozornil, že pražský ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se jasně postavil na stranu Izraele a požádal o možnost promluvit u Mezinárodního trestního soudu v Haagu ve prospěch svého tradičního spojence.
Šéf české diplomacie hodlá vynést argument, že Mezinárodní trestní tribunál nemůže řešit údajné válečné zločiny státu Izrael proti Palestincům, protože Palestina nepředstavuje mezinárodní uznávaný stát, který by u mezinárodního soudu mohl stát na druhé straně sporu.
Izraelská vláda se odmítla veřejně vyjádřit k pražskému stanovisku, ale úředníci izraelského ministerstva zahraničí pro list Haaretz uvedli, že krok svých přátel v Praze vítají.
Čeští úředníci se odvolávají na dohodu z Montevidea z roku 1933, která je považována za listinu, jež stanovuje parametry, jaké území už lze mezinárodně uznat za stát. V dohodě z Montevidea je uvedeno, že stát musí mít stálou populaci, musí mít jasně definované území a vládu, která bude schopna navazovat vztahy s ostatními státy.
„Dlouhodobým názorem České republiky je, že Palestina dosud nesplnila všechna kritéria státnosti podle mezinárodního práva,“ stojí v pražském stanovisku, pod nímž je Petříček podepsán. Píše se v něm také, že Praha věří v nestrannost a odhodlání soudu postupovat v souladu s právem.
Ačkoli se zdálo, že český ministr zahraničí se na stranu Izraele postaví veřejně a oficiálně jako jediný, nakonec se k němu přidala i vláda v Berlíně. Němci budou ve shodě s Čechy pravděpodobně upozorňovat na to, že Palestina není mezinárodně uznávaným státem, takže nemůže být stranou sporu.
Times of Israel spekuluje, že nakonec by se k Praze a Berlínu mohla přidat i Vídeň. Podporu Izraeli vyjádřili i další, např. Maďarsko nebo Austrálie, ale na rozdíl od České republiky nepožádaly o veřejné vystoupení u soudu ve prospěch Izraele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp