V první řadě jde Bartošovi o to, aby Piráti udělali další krok a ve volbách uspěli lépe než kdy dříve, byť sami Piráti mají jen pár set členů. Nemalý prostor ovšem věnoval kauze Panama Pepers – o dalším úniku dat o daňových rájích. Ozývají se totiž i hlasy, které tvrdí, že je to důležitější kauza, než byl případ WikiLeaks.
„Bude zajímavé, jak se k tomu postaví naše ministerstvo financí, které tvrdí, že lidé neplatí daně, a snaží se kvůli tomu zavádět různé kontrolní postupy. Tady se ale ukazuje, že problém je jinde,“ zdůraznil. To, že unikly tyto dokumenty ze soukromé firmy, je problém té firmy. Na toho, kdo takto citlivé informace vynesl, by mělo být pohlíženo se shovívavostí, protože je to natolik zásadní věc, že si zasloužila zveřejnit.
Je to prý poučení i pro stát, pokud jde o EET. Bartoš považuje projekt za nadbytečný, ale pokud už na něm ministerstvo tak vehementně trvá, mělo by se alespoň postarat o důkladnou ochranu dat. „Já si myslím, že jednodušší je zjednodušení výběru daní a sblížení daňové zátěže v těch zemích, odkud podnikatelé utíkají. Ale nejsem vystudovaný ekonom,“ podal svůj náhled na věc host.
Plošné sledování internetu prý nepomůže
Ve druhé polovině pořadu se zasmál tomu, že lidé berou vážně všechno, co si na internetu přečtou. To je chyba. „Já si nemyslím, že by lidé uměli pracovat s informacemi, a proto také skočí na každý špek. To souvisí s informační gramotností,“ shrnul. Další věc je, že by měla média podávat maximum faktických informací, a tím v maximální možné míře omezovat prostor pro spekulace a lži. „Ale dokud si lidé dokážou udělat z něčeho srandu, tak je to také dobře,“ doplnil.
Plošné sledování internetu podle Bartoše neomezí ani šíření dezinformací, ale nezamezí ani teroristickým útokům. „Cesty té domluvy teroristických útoků nebo finančních podvodů, ty jsou jiné než na síti. Umístění kamer na parkoviště také neomezí krádeže aut.
Krajské volby nesmějí být referendem proti vládě
Nakonec došlo i na migrační krizi. Zaprvé je třeba regulovat příliv uprchlíků. Ekonomické migranty je třeba odmítat, ale lidem prchajícím před válkou je nezbytné pomoci. Ti lidé stejně čekají především na to, až v jejich zemi válka skončí a oni se budou moct vrátit domů. Z těchto slov je podle Bartoše jasné, že Piráti nejsou žádní sluníčkáři, ale realisté. Má ovšem strach z toho, aby nadcházející podzimní krajské volby neovládly antiislámské strany.
„Já mám z toho strach, ale doufám, že ty strany, které mají na programu jen boj proti islámu, moc dlouho nevydrží. My chceme lidem vysvětlit, že krajské volby nejsou referendem o vládě. V krajích se řeší specifické věci,“ uzavřel Bartoš
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp