Pirát a psychiatr. Dva europoslanci o drogách

21.09.2023 17:20 | Zprávy

Dbejme na doporučení Pirátů, pokud chceme, aby se společnost dále propadala, říká psychiatr Ivan David z SPD. Vyhrocená debata o možné legalizaci kokainu na CNN Prima NEWS se odehrála mezi ním a europoslancem za Piráty Mikulášem Peksou. Podle Peksy se droga více šíří, není-li kontrolovaná státem. David nesouhlasil, kde je droga legální, roste její spotřeba.

Pirát a psychiatr. Dva europoslanci o drogách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Drogy, ilustrační foto

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil si v budoucnu dovede představit legalizaci kokainu. Přísně regulovaný trh podle jeho slov funguje lépe. Zahrnoval by i trestní postihy, avšak byly by odstupňované od legálního kontrolovaného přístupu k látce až po nepovolené a trestněprávně stíhané věci.

„U všech těchto látek platí, že čím restriktivnější politika na ně nasazená je, tím horší,“ komentoval možnou budoucí legalizaci látek, jako je marihuana nebo kokain, europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa ve vysílání CNN Prima NEWS. Na příkladu prohibice alkoholu ve 30. letech ve Spojených státech doložil, že trh jejím následkem pouze narostl do obřích rozměrů. „Ve chvíli, kdy to máte mimo státní kontrolu, tak se droga nekontrolovaně šíří a je to horší, než kdyby to bylo legalizované a pod kontrolou,“ doplnil Peksa.

Český psychiatr a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David (SPD) rázně odmítl Peksův příklad s alkoholem, kdy zmínil, že alkohol už předtím byl dlouho legální drogou a lidé na něj byli zvyklí. „Naopak roste spotřeba tam, kde se zvyšuje dostupnost návykové látky,“ řekl s tím, že ve Spojených státech to je u marihuany až o 50 %. „Je potřeba brát v úvahu zdravotní i sociální důsledky jak pro osobu zneužívající látku samotnou, tak pro společnost,“ uvedl s tím, že legalizaci marihuany i kokainu považuje za naprosto nepřijatelnou a asociální.

V reakci na to Peksa poslance SPD obvinil z neznalosti základních dat. „Není pravda, že legalizace takové substance zvyšuje její spotřebu. Naopak, snižuje. Protože lidé už to neberou jako něco speciálního. Jako něco, kvůli čemu by mělo smysl porušovat zákon,“ řekl Peksa a dodal, že ve chvíli, kdy látka zevšední, její spotřeba se zmenší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…