Podle Mikuláše Ferjenčíka z mediálního odboru České pirátské strany stížnost argumentuje především tím, že neexistuje legitimní důvod pro to, aby pro vstup do Evropského parlamentu platila pětiprocentní hranice. Podle Ferjenčíka nelze uplatnit argument, že by zvolení zástupců více stran znamenalo nestabilitu. „Evropský parlament nesestavuje vládu. Navíc někteří čeští poslanci z různých stran skončí v Evropském parlamentu ve stejné frakci. A počet frakcí je dlouhodobě stabilní," řekl ČTK Ferjenčík.
Piráti i zelení očekávají, že stížnost skončí u Ústavního soudu
Strana získala 4,78 procenta hlasů. Stížnost za Piráty podává jak samotná strana, tak lídr kandidátky a předseda Ivan Bartoš. Piráti původně chtěli dát stížnost přímo k Ústavnímu soudu. Podle Ferjenčíka předpokládají, že NSS jejich podání Ústavnímu soudu předá.
Také zelení by rádi věc dotáhli až k Ústavnímu soudu. Tento týden uvedli, že budou ve stížnosti argumentovat především tím, že díky získaným hlasům mají nárok na jednoho europoslance. „Zatímco zhruba 50.000 hlasů stačilo ke zvolení jednoho lidoveckého europoslance, ani 57.000 hlasů voličů zelených nestačilo k tomu, aby jejich zástupce usedl v Evropském parlamentu," uvedl předseda zelených Ondřej Liška. Zelení získali 3,77 procenta hlasů.
Strany mohou výsledek voleb zpochybnit do dnešních 16:00 hodin. Dnes před polednem soud evidoval 11 podnětů, všechny od fyzických osob. Jeden z nich již je odložen, zřejmě kvůli formálním chybám. Ve dvou případech soud vyzval k odstranění nedostatků. Na rozhodnutí o stížnostech má volební senát následujících 20 dní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk