Piráti se prý hádají kvůli penězům za úspěšné volby. Předsedu už to nebavilo, tak odstoupil

07.06.2014 8:36 | Zprávy

Pirátům v čele s Ivanem Bartošem se v celku podařilo uspět jak v říjnových sněmovních volbách, tak především ve volbách do europarlamentu, kde jim křeslo europoslance uteklo jen o vlas, když získali bezmála 4,8 procenta hlasů. To straně přineslo i miliony korun od státu. A podle sobotních Lidových novin se právě kvůli nim teď Piráti hádají. Právě peníze prý mohou za odchod Ivana Bartoše z čela strany.

Piráti se prý hádají kvůli penězům za úspěšné volby. Předsedu už to nebavilo, tak odstoupil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expředseda České pirátské strany Ivan Bartoš

Průzkumy ukazují, že Piráti se stále více dostávají do povědomí veřejnosti. Od státu také dostanou miliony korun. A část z nich použijí na uhrazení volební kampaně do Evropského parlamentu. Jenže, tady je kámen úrazu. Piráti mají na jedné straně určité vnitrostranické schvalovací procesy a na straně druhé jsou lhůty, ve kterých chtějí dodavatelé uhradit faktury. Končící předseda Ivan Bartoš dal přednost dodavatelům a faktury uhrazuje, ale činí bez toho, aby o tom napřed rozhodla strana, za což čelí kritice. Sám má ale jasno.

„Dodavatele naše schvalovací procesy a vnitrostranický boj vůbec nezajímají. Když už pomineme absurditu toho, že o proplacení smluvních faktur po splatnosti hlasujeme, chceme opravdu riskovat dobré jméno strany, případně další důsledky? Já mám vzhledem k Pirátské straně hmotnou zodpovědnost, proto jsem se rozhodl závazky vyrovnat,“ zdůrazňuje Bartoš, který se opírá také o stanovisko právníků.

Pirát jako symbol zločince

Peníze má dostat i člověk, který normálně pracuje pro Piráty jako dobrovolník, ale za kampaň dostane zaplaceno, neboť na krátkou dobu působil na postu volebního manažera. Nabízí se otázka, zda by se s přísunem peněz neměla strana také profesionalizovat a zkusit získat více voličů. Politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci ale upozorňuje, že si Piráti sami omezují voličskou základnu tím, jak vystupují.

„Část priorit strany hraničí s něčím, co je nelegální. Už je název strany. Pokud vím, tak pirát byl vždy symbolem zločince. Pro mladé to může být sexy název, ale v jejich programu jsou věci, které právní řády většiny evropských zemí považují za nelegální,“ upozorňuje Lebeda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…