Aplikační místa pro narkomany už existují například v Německu, Švýcarsku nebo Nizozemsku; napomáhají prevenci proti šíření nemocí mezi narkomany a přispívají k omezení užívání drog na ulici.
„Lidé, kteří užívají nelegální návykové látky, jsou široce stigmatizováni. Přitom se často nacházejí v obtížné sociální situaci, nemají domov a obecně mají obtížnější přístup ke zdravotním a sociálním službám. Zčásti nelze rozporovat, že se do takové situace dostali proto, že se užíváním drog dopouštějí protizákonného jednání. Přesto je třeba vyplývající problémy řešit,“ říká pirátka Klára Kocmanová.
- Původní zdroj ZDE
Pro tato zařízení je i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS), jenž se v létě chystá předložit vládě plán prevence a snižování škod spojených se závislostmi. Součástí dokumentu je i návrh na otevření aplikačních místností. „Zařízení vznikají hlavně jako prevence předávkování, často uleví i okolí. Například ve Frankfurtu se díky aplikačním místům povedlo stáhnout narkomany z ulic a parků, kde se shlukovali a dělali problémy,“ uvádí, že podobné potíže řeší např. i Praha 5 nebo Brno-sever.
Zařízení by byla závislým k dispozici pouze za splnění jasně daných podmínek. Mohli by ho využívat jen plnoletí, kteří se zaregistrují do systému a mají trvalé bydliště v dané lokalitě. V rámci služby by jim pak byla k dispozici i sprcha, čisté oblečení a jídlo.
Ministerstvo zdravotnictví se znovuotevření diskuse o aplikačních místnostech nebrání. Podle něj je však stávající situace na české drogové scéně i počet injekčních uživatelů návykových látek dlouhodobě stabilní. „Je tedy otázkou, zda taková zařízení potřebujeme," dodává mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.