V noci z 2. na 3. srpna roku 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi strážci nacistického Německa zavraždili přes 4 tisíce lidí - Romů a Sintů.
Jeden z německých internačních romských táborů tehdy stál i v Hodoníně u Kunštátu. I odsud zamířili Romové do Osvětimi a na smrt. Další takový tábor stál v mnohokrát probíraných Letech u Písku, kde komunisté po válce nechali zbudovat vepřín. Až ministrovi kultury za KDU-ČSL Danielu Hermanovi se podařilo prosadit, že vláda tehdejšího premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotky vepřín odkoupila a zavázala se, že ho nechá zbourat, aby na jeho místě mohl vzniknout důstojný památník.
Olga Richterová si letos připomínala památku Romského holokaustu na Náměstí Míru v Praze. A poslal odtud vzkaz.
„Nejsou to snadné vzpomínky. Ale o to důležitější. Lidé jsou schopni téměř čehokoli. Dobrého, ale i zlého. Toho zlého zejména když sami sebe přesvědčí, že někdo má větší hodnotu a druhý je ‚podřadný‘. Realita romského holokaustu byla po dlouhou dobu něčím, o čem se nemluví a co bylo pozapomenuto,“ napsala Richterová na sociální síti Facebook.
„Jde o varování a poučení. Hodnotu člověka neurčuje to, jakou barvu kůže má, v co věří, nebo jakou má orientaci, ale to, kým je. Nedopusťme, aby společnost zapomněla, čeho je schopna, když ztratí lidskost,“ doplnila ještě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp