Píší mi nenávistné maily. Ale já mlčet nebudu, vzkazuje česká muslimka, která se s tím nepáře

01.04.2019 20:05 | Zprávy

Novinářka Fatima Rahimi se na počátku 90. let 20. století narodila v Afghánistánu, ale v roce 2000 spolu s rodiči utekla před hnutím Tálibán. Dnes žije v Česku a studuje na Fakultě humanitních studií univerzity Karlovy. Jako novinářka sleduje české i zahraniční dění a nezdráhá se toto dění kritizovat, pokud vidí nepravosti. Na oplátku za to od Čechů dostává nenávistné e-maily. Rozhodla se na ně odpovědět.

Píší mi nenávistné maily. Ale  já mlčet nebudu, vzkazuje česká muslimka, která se s tím nepáře
Foto: Vít Hassan
Popisek: Státní vlajka

Publicistka Fatima Rahimi píše pro Deník Referendum, rozhodla se tu odpovědět na nenávistné e-maily, které občas dostává. Dočítá se v nich, že jí před lety Češi pomohli a ona si teď dovoluje je kritizovat. Novinářka je prý vděčná za to, že dostala pomocnou ruku, ale je přesvědčená, že není nic špatného na tom, když je k české společnosti kritická.

„Například podle politologa Pavla Barši je integrace ‚procesem posilování soudržné společnosti, a to hledáním kompromisu mezi přizpůsobením se nově příchozích původní populaci a udržením jisté vlastní skupinové identity. V takto vnímaném interaktivním procesu integrace dochází ke vzájemnému přizpůsobování a proměně nejen nově příchozích, ale také místní společnosti‘,“ ocitovala novinářka výklad, podle něhož není její povinností jen vděčně mlčet, ale má právo se zapojovat do veřejné diskuse.

Novinářka uznává, že musí být solidární s ostatními členy společnosti a musí ctít jejich právo na svobodu projevu, ale platí to i obráceně. I ona by měla mít právo vyjádřit názor a společnost by s ní měla jednat solidárně.

„Jako dítě z uprchlické rodiny jsem si osvojila jazyk, navštěvovala jsem české školy, zajímala jsem se o historii, četla jsem českou literaturu, znám Evu a Vaška a jejich Bílou orchidej a oblíbila jsem si svíčkovou. Měla bych být ale poslušná a mlčet? Poslušnost podle mě není evropskou hodnotou. Kritické myšlení se v Evropě pěstovalo už od dob antického Řecka. Moje Evropa je kritická Evropa,“ uzavřela svůj text.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál. A Foltýn sdílí šibenici

8:10 Trump vyhrál. A Foltýn sdílí šibenici

Vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn po znovuzvolení Donalda Trumpa sdílí na soci…