Plán Leyenové, jak krotit energie: Omezit spotřebu ve špičkách. A platit „solidární příspěvek“

07.09.2022 17:12 | Zprávy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že v Bruselu nalezli pět „okamžitých“ kroků ke zkrocení cen energií v Evropské unii. Energetickou krizi podle Leyenové vyřeší, pokud „snížíme příjmy Ruska“ z plynu, v EU se povinně sníží spotřeba elektřiny ve špičkách či například to, že se zavede pro ropné a plynárenské společnosti „solidární příspěvek“. Návrh, který Komise oficiálně předloží příští týden, je tak dosti odlišný od navrhovaných opatření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). „Nastala těžká doba, která jen tak neskončí,“ sděluje Leyenová. Fiala svolal jednání.

Plán Leyenové, jak krotit energie: Omezit spotřebu ve špičkách. A platit „solidární příspěvek“
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Přestože se v posledních měsících objevují názory, že za energetickou krizi, v níž se Evropská unie ocitla, může její silně regulovaná dlouholetá energetická politika a zásahy, které mají Unii nasměrovat k „uhlíkové neutralitě“, a ruské omezování toku plynu do Evropy již bylo jen posledním hřebíčkem, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová míní, že je z energetické krize kromě Ruska vinna změna klimatu.

„Rusko manipuluje s našimi energetickými trhy a my čelíme astronomickým cenám,“ uvedla.

Komise řešení energetické krize vidí v návrhu na zavedení povinného cíle pro snížení spotřeby elektřiny ve špičkách či v omezení příjmů společností vyrábějících elektřinu s nízkými náklady.

„Nízkouhlíkové zdroje energie přinášejí nečekané příjmy. Je načase, aby spotřebitelé využili jejich nízkých nákladů. Neočekávané zisky navrhneme přesměrovat na podporu zranitelných osob a podniků,“ uvedla.

Nevynechala ani „solidaritu“. Společnosti vyrábějící fosilní paliva totiž podle návrhu Komise budou muset odvádět „solidární příspěvek“. „Ropné a plynárenské společnosti rovněž dosahují obrovských zisků,“ vadí Leyenové, a proto se chystá tento „solidární“ příspěvek zavést.

Do energetických společností chce zároveň nalít likviditu. „Aktualizujeme náš dočasný rámec, aby bylo možné rychle poskytovat státní záruky,“ oznámila šéfka Komise s tím, že je třeba energetické společnosti podpořit, aby se vyrovnaly s volatilitou trhů.

Posledním řešením energetické krize pak má být zastropování ruského plynu. „Musíme snížit příjmy Ruska, které Putin využívá k financování této kruté války proti Ukrajině. Jsme na to připraveni. Na začátku války tvořil ruský plyn z plynovodů 40 % veškerého dováženého plynu. Dnes je to již jen 9 % našeho dovozu plynu,“ uvedla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin dostane, co chce. EU jen zaplatí. Konečná sázela Fialovi jednu ránu za druhou

13:16 Putin dostane, co chce. EU jen zaplatí. Konečná sázela Fialovi jednu ránu za druhou

V první hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetli předseda STAN, ministr vnitra V…