Plán rovného odměňování: Zaměstnavatelé budou muset v inzerátech uvádět mzdu

26.12.2022 11:32 | Zprávy

Zaměstnavatelé možná už brzy budou muset v inzerátech na pracovní pozice uvádět také výdělek. Zrušit by se měly i takzvané doložky o mlčenlivosti o výši mzdy či platu. Upravit to má novela zákoníku práce, kterou by mělo ministerstvo práce předložit příští rok. Počítá s tím plán opatření k rovnému odměňování žen a mužů na roky 2023 až 2026, který má ČTK k dispozici. Osmdesátistránkový dokument schválila před Vánocemi vláda. Česko patří v EU k zemím s největšími rozdíly ve výdělcích mužů a žen. Podle dokumentu ženy vydělávají v průměru zhruba o 17 % méně. Na stejných pozicích za srovnatelnou práci ženy mají ve firmách o desetinu méně a ve veřejném sektoru o 5 % méně.

Plán rovného odměňování: Zaměstnavatelé budou muset v inzerátech uvádět mzdu
Foto: Dollarphotoclub
Popisek: Peníze

„Struktury odměňování jsou zneprůhledněné, uchazečky a uchazeči často nejsou seznámeni s výší mzdy před nástupem do zaměstnání, zaměstnanci a zaměstnankyně postrádají dostatečně přehlednou informaci o systémech, politikách a pravidlech odměňování ve firmách a v organizacích, nerozumí svým výplatním páskám, o odměňování se téměř nemluví,“ uvádí dokument.

Autorský tým uvádí, že v roce 2018 se průměrná mzda mužů a žen v Česku celkově lišila o 19 %. Na stejném pracovišti dosahoval rozdíl 15 %, ve stejné kategorii zaměstnání (klasifikace CZ-ISCO) pak 14 % a při stejné práci na stejném pracovišti 9 %. V roce 2020 vydělávaly ženy v průměru o 17 % méně, na stejném pracovišti o 15 % méně, ve stejné kategorii zaměstnání o 13 % a za stejnou práci na stejném místě o 9 %. U mužů a žen se základním vzděláním rozdíl činil 15 %, u vyučených 22 %, u středoškoláků a středoškolaček s maturitou 19 % a u vysokoškoláků a vysokoškolaček 26 %. Rozdíly v průměrném počtu odpracovaných hodin jsou ale velmi malé a odlišnost v odměňování jimi není možné vysvětlit, stojí v dokumentu. Nižší příjem žen má negativní dopad na rodinné rozpočty a na životní úroveň domácnosti, promítá se i do menších důchodů ve stáří. Stát zas přichází o příjmy z daní a z odvodů.

Příčiny rozdílů v odměňování žen a mužů jsou podle materiálu už ve vzdělávání, ve směřování dívek do méně ohodnocených oborů i v předsudcích, překážkách ve slaďování práce a péče o rodinu a diskriminaci. Za jednu z hlavních překážek označuje autorský tým netransparentnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …