Platby v Portálu občana jsou snadné jako v e-shopu
02.02.2023 15:48 | Komerční článek
V e-shopech jsme si dávno zvykli provést platbu přes elektronické bankovnictví, pomocí údajů z platební karty nebo namířením chytrého telefonu na QR kód. Zároveň ve svém profilu jasně vidět, kolik která položka stojí i jaká je souhrnná částka. Pokud po nás někde chtějí, abychom manuálně opisovali do bankovnictví údaje k provedení platby přes účet a následně čekali, než peníze dorazí do obchodu, který až v ten moment začne naši objednávku odbavovat, nejednoho z nás napadne otázka, zda jsme skutečně v 21. století.
reklama
Komfort celé škály platebních možností si lze nyní dopřát i při úhradě místních poplatků. Chápu, jakékoliv placení asi neokupuje v žebříčku oblíbených aktivit nejvyšší příčky, ale když už to být musí, tak ať to máme rychle a snadno za sebou. A tím se řídí i vývoj Portálu občana od firmy Gordic. Celý proces plateb místních poplatků lze shrnout do tří kroků:
Zobrazení poplatků
Do Portálu občana vstupuji pomocí přihlášení s ověřením totožnosti a již v úvodním přehledu vidím dlaždici poplatků se souhrnnou informací, kolik položek mi zbývá uhradit a jaký počet je již po splatnosti. Po kliknutí na dlaždici se zobrazí úplný výčet plateb, které mě čekají, i termíny splatnosti každé z nich. Jelikož jsme zvyklí platit nejdříve to, co „hoří“, portál automaticky řadí poplatky podle termínu splatnosti. Pokud bychom se dostali do prodlení a splatnost tzv. prošvihnuli, konkrétní platba získá zářivě červenou „ozdobu“ pro ještě výraznější výstrahu.
(Screen obrazovky: Platba přes Portál občana)
Platební možnosti GoPay
Po kliknutí na tlačítko „Zaplatit“ u konkrétního poplatku se zobrazí tři možnosti – údaje pro ruční zadání bankovního převodu, QR kód s předpisem pro platbu a online platba prostřednictvím brány GoPay. Řešení GoPay bylo jako základní pro Portál občana zvoleno hned z několika důvodů. Kromě platby kartou (přepsáním údajů z Visa či Mastercard karty) totiž umožňuje i širokou škálu dalších platebních možností, jako je bankovní převod, GoPay účet, mPlatba či Bitcoin. Ano, kryptonadšencům budou zářit oči i při úhradě poplatku například za popelnici.
Platba odeslána
Již po krátké chvíli se mi v prostředí portálu objeví, že byly peníze městu odeslány. Oproti vypisovaným složenkám nebo manuálnímu přepisu do bankovnictví tak nemusím tápat, zda jsem svojí chybou nenasměroval platbu špatně a nezpříjemnil někomu pár stokorunami život, nebo v lepším případě kontrolovat několik dní po sobě v bankovnictví, zda se nevrátí platba nazpět s notifikací o nemožnosti doručení. Samozřejmě k samotnému zaúčtování na úřadu dochází až s nějakým časovým odstupem, já však již po odeslání získávám důležitý kus jistoty a možnost poplatek (obvykle na rok) z hlavy vypustit.
Výhody platebního procesu ocení nejen občané, ale i městský či obecní úřad. Jeho pracovníkům přichází peníze na definované účty i s potřebnými informacemi pro další nasměrování i navazující účetní evidenci.
Autor textu: Gordic spol. s r.o.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.