V Evropské unii se už několik let vede spor o to, na kolik je jádro ekologicky přijatelným zdrojem energie. Zatímco Německo během roku 2022 odstaví své poslední jaderné elektrárny, Francouzi, ale i Češi a další členové EU, by jaderné energie rádi ponechali v provozu. Pro případ, že nebude tolik foukat vítr, sluníčko bude svítit méně a solární panely nedodají tolik energie, kolik bude třeba.
Jenže odpor Němců k jádru je natolik velký, že vláda sociálních demokratů, zelených a liberálů z FDP chce mezi ekologicky přijatelné zdroje protlačit na úkor jádra zemní plyn, jehož hlavním dodavatelem je Ruská federace.
- Informuje o tom server Euractiv.
„Jako federální vláda jsme znovu jasně vyjádřili své odmítnutí zahrnutí jaderné energie (mezi přijatelné zdroje). Je to riskantní a drahé,“ uvedl vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck ve společném prohlášení s ministryní životního prostředí Steffi Lemke. Oba členové vlády jsou členy strany Zelených.
Německá strana zároveň v dopise skutečně důrazně žádá, aby se v EU ve velkém využíval zemní plyn, který umožní snazší odchod od uhlí. S tím má být podle vlády v Berlíně spojeno zmírnění závazku, aby nové plynové elektrárny snížily emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s odstavovanými elektrárnami.
„Závazek snížit emise skleníkových plynů o 55 % je zde nerealistický,“ poznamenal Habeck v dopise, kde Komisi vyzývá, aby místo toho „stanovila realistické hodnoty“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.