Korespondenční volba, neboli – jak ji někteří zjednodušeně nazývají – volba poštou, prošla včera hlasováním v horní komoře našeho parlamentu, tedy v Senátu.
Pojďme si na úvod zopakovat, jak by taková volba probíhala.
Volič, který bude mít zájem hlasovat korespondenčně, se nejprve musí zaregistrovat na zvláštní seznam a následně obdrží volební lístek. Poté, nejpozději 25 dní přede dnem voleb, obdrží obálku s instrukcemi, identifikačním lístkem a úřední obálkou pro hlasovací lístek. Následně volič musí potvrdit, že hlasuje osobně. Hlasovací lístek si pak vytiskne z webu Ministerstva vnitra. Na závěr procedury vloží volič do obálky zvlášť identifikační lístek a obálku s hlasovacím lístkem. Vše pak odešle na zastupitelský úřad.
Ačkoli korespondenční volbu zejména současná vládní koalice poměrně tlačí a vyzdvihuje její klady, najdou se i v jejích řadách lidé, kteří s tímto způsobem voleb nesouhlasí. A pochopitelně se takoví politici najdou také mimo strany, které tvoří pětikoalici.
Mezi nejhlasitější zastánce korespondenčního hlasování se bezpochyby řadí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml