Podle ministra průmyslu má polská PKN Orlen i nadále zájem rozvíjet svou investici v ČR

05.02.2016 20:25 | Zprávy

Polská rafinerská společnost PKN Orlen, majitel společnosti Unipetrol, má zájem nadále rozvíjet svou investici v ČR. ČTK to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který dnes navštívil Varšavu. V minulosti se spekulovalo o tom, že PKN by mohl chtít z Česka odejít. Podle Mládka to ale není aktuální. Součástí PKN je Unipetrol od roku 2005.

Podle ministra průmyslu má polská PKN Orlen i nadále zájem rozvíjet svou investici v ČR
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Norná stěna

„Dostal jsem ujištění, že firma bere investici v České republice jako strategickou,“ řekl Mládek. „V případě, kdyby neměli zájem, tak bychom byli bývali navrhli, že budeme společně hledat nějaké řešení. V tuto chvíli ale pro to není důvod,“ podotkl ministr.

Mládek dnes v Polsku mimo jiné jednal s místopředsedou polské vlády Mateuszem Morawieckým a s ministrem energetiky Krzysztofem Tchórzewským. Kromě Unipetrolu bylo podle ministra tématem i černouhelné hornictví nebo zásobování plynem.

Mládek ČTK řekl, že obě země mají zájem na výstavbě plynovodu Stork II, který by měl Česku pomoci k napojení na terminál na zkapalněný zemní plyn, který Polsko otevírá v přístavu Svinoústí. Polská strana podle něj také potvrdila, že nemá zájem na rozšíření plynovodu Nord Stream 2, který spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. ČR k projektu tak kritická není, žádá ale, aby byla zachována i současná trasa přes Ukrajinu. „Další alternativou by mohl být do budoucna plynovod TANAP z Ázerbájdžánu,“ dodal Mládek.

Výstavba polyetylenové jednotky u Litvínova za 8,5 miliardy

Nová polská vláda odvolala v polovině prosince generálního ředitele PKN Orlen Jacka Krawiece. Do čela společnosti místo něho jmenovala bývalého ministra státního pokladu a poslance za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) Wojciecha Jasińského.

Díky nadprůměrným rafinérským i petrochemickým maržím dosáhly loni rafinérské společnosti PKN Orlen i Unipetrol zisku. Sedmimiliardový čistý zisk Unipetrolu byl největší v historii. Unipetrol také loni v září oznámil, že podepsal s italskou společností Technip smlouvu o výstavbě nové polyetylenové jednotky v Záluží u Litvínova. Celkové investiční náklady činí 8,5 miliardy korun, podle firmy jde o největší investici v české petrochemii. Zprovoznění jednotky je naplánováno na polovinu roku 2018.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Izrael a holokaust neexistují. Proti okupantům džihád. Takové učebnice pro palestinské děti platí EU už léta

20:54 Izrael a holokaust neexistují. Proti okupantům džihád. Takové učebnice pro palestinské děti platí EU už léta

Odkazy na utrpení Židů, jako je šoa, což je hebrejská obdoba řeckého pojmu holokaust, nebo antisemit…