Hospodářské noviny ve čtvrtek uvedly, že konec uhlí jako rentabilního zdroje energie může nastat mnohem dříve než ve třicátých letech. Energetická krize prý polevuje a věci se vrací do starých kolejí, nárůst používání uhlí je dle článku jen dočasný. „Je řada bodů, které mohou pro dekarbonizaci znamenat významné urychlení – a to je ekonomika stávajících uhelných zdrojů. Při současných cenách povolenky a elektřiny se dostáváme do bodu, kdy se klasické elektrárny přestanou vyplácet výrazně dříve než v roce 2033, jak říká politické rozhodnutí,“ zaznělo od Jana Kaliny, člena představenstva a ředitele divize klasické a obnovitelné energetiky společnosti ČEZ na 22. energetickém kongresu.
„Prostá ekonomika uhelných elektráren se bude čím dál méně rentovat a pro provozovatele budou znamenat uhelné elektrárny velké riziko,“ uvedl pak Karel Vinkler, šéf sekce strategie provozovatele přenosové soustavy ČEPS.
Hlavní ekonom skupiny ČEZ Pavel Řežábek očekává u hnědého uhlí vysokou ziskovost až do roku 2024. Ale zisk srazí cena povolenky. V roce 2024 bude 98 eur, v roce 2025 pak 103 eur za tunu zplodin a v roce 2026 107 eur. „Na rok 2024 máme fakt prima marži, naši akcionáři musejí mít radost. Na rok 2026 už ale zbude jen šest eur na megawatthodinu. A uhelná elektrárna potřebuje spíš 30 eur, aby se zaplatila. Musí zaplatit uhlí, zaměstnance, údržbu. Toto indikuje, že k odstavení uhelných elektráren může trh dospět mnohem dříve,“ míní hlavní ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas