Pohled Ivana Hoffmana do křišťálové koule: Budoucnost Evropy, kterou z prognóz expertů neuvidíte

15.10.2022 17:00 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Viděli jsme stovky grafů a tabulek, jak se zelená Evropa stane lídrem světa. „Ukazuje se, že přání bylo otcem myšlenky a je víceméně jasné, že se Evropa z někdejšího lídra inovací a pokroku stává skanzenem,“ konstatuje Ivan Hoffman. Místo prognóz expertů bychom si klidně mohli vzít křišťálovou kouli. A z ní bychom se měli pokusit vyčíst věci, na které experti odpovědi nemají.

Pohled Ivana Hoffmana do křišťálové koule: Budoucnost Evropy, kterou z prognóz expertů neuvidíte
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Předvídat budoucnost je dar, kterým disponují jasnovidci. Moderní člověk je ale k mystice skeptický. Před věštěním z křišťálové koule upřednostňuje závěry prognostika, který budoucnost projektuje z empirických dat a společenských trendů. Mrzuté je, že úspěšnost prognostiků se příliš neliší od toho, co eviduje jasnovidec v křišťálové kouli anebo cikánka v kartách.

Nemusí to ovšem být nevyzpytatelnost prozřetelnosti, co kazí prognostikům předpovědi. Budoucnost bude vždy rovnicí s množstvím proměnných a největší komplikací vždy bude lidský faktor. Prognózy ekonomického růstu a prosperity založené na pyšném předpokladu evropské kreativity a výjimečnosti dnes jaksi nedávají smysl. Ukazuje se, že přání bylo otcem myšlenky a je víceméně jasné, že se Evropa z někdejšího lídra inovací a pokroku stává skanzenem.

Na vedlejší kolej odbočila Evropa konverzí k zelenému náboženství a fanfarónským odstřižením se od levných energií. Dekarbonizace je totiž ekonomicky sebevražedná, pokud ji nemůžeme vnutit konkurenci. A na to, abychom přinutili respektovat naše, respektive německé ekologické vize a fantazie zbylý svět, tedy Asii, Afriku a Ameriku, nemáme armádu a dostatek tanků, raket, sebevražedných dronů atd. Divné je, že si toho prognostici nevšimli, a pokud ano, že jim to politici neuvěřili. A když už jim nevěřili, že alespoň nenahlédli do křišťálové koule. Protože v té to bylo určitě.

Nemá smysl lamentovat nad rozlitým mlékem. Proces deindustrializace Evropy lze krátkodobě přibrzdit, ale už ho nelze zastavit. Evropský průmysl se částečně odstěhuje za levnější energií a částečně zkrachuje. Evropa se z vyhledávané destinace, kam se emigrovalo za bezpečným a pohodlným životem ze štědrých sociálních příspěvků, stane zanedbanou, chaotickou a rozhádanou periférií.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…