Katarský emír Tamim bin Hamad Al Thani v úterý po telefonu debatoval s prezidentem USA Joem Bidenem o možnosti dosáhnout druhého příměří ve válce teroristů z palestinského hnutí Hamás s izraelskou armádou. Během prvního příměří bylo propuštěno přes 100 rukojmí z přibližně 240, které unesli teroristé 7. října, kdy během krvavého útoku na území Izraele povraždili na 1200 lidí. O telefonátu informovala agentura QNA, od níž informaci převzala také americká zpravodajská stanice CNN.
Ve společném prohlášení vůdci zdůraznili význam společného zprostředkovatelského úsilí „k uklidnění situace a dosažení trvalého příměří“.
Americkému prezidentovi Bidenovi mezitím přistál na stole dopis, v němž mu Liora Argamani, smrtelně nemocná žena v posledním stadiu rakoviny mozku, sdělila, že 7. října teroristé z Palestiny unesli i její dceru Nou Argamani, a zoufalá matka požádala amerického prezidenta, aby se zasadil o propuštění její dcery, aby ještě jednou mohla před smrtí spatřit své jediné dítě. O příběhu smrtelně nemocné, nešťastné ženy informovala CNN.
„Jsem nevyléčitelně nemocná s rakovinou mozku 4. stupně. Vše, co mi běží hlavou, než se navždy rozejdu se svou rodinou, je příležitost naposledy obejmout svou dceru, mé jediné dítě,“ napsala Argamani. „Jsou Vánoce a já bych vás, pane prezidente, ráda požádala jako dárek, abych mohla znovu vidět svou dceru, než odejdu z tohoto světa,“ pokračovala Argamani s tím, že si je vědoma toho, „jak je rodina pro Bidena důležitá“ a jaké „neuvěřitelné pouto“ má se svými dětmi. „Moje dcera Noa je nakažlivě šťastná a odolná mladá žena. Miluje tanec, miluje hudbu, miluje být se svými přáteli a rodinou. Zaslouží si být zpátky tam, kam patří, jít za svými sny, obklopená láskou a péčí. Zaslouží si naposledy vidět svou matku živou,“ stálo také v dopise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.