„Čeští politici se před rokem zavázali nabídnout nový život 400 migrantům. Přišlo jich ale jen 52. ... A to ještě 32 z nich přišlo přes Libanon v rámci mezitím již zrušeného projektu Nadace Generace 21. Ten byl soukromou iniciativou a ministerstvo vnitra si díky němu mohlo ‚outsourcované‘ cizince připsat do seznamu přemístěných,“ píše se v sobotním vydání deníku. Celá akce probíhá pod patronací Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Vláda spolupráci na projektu s Fondem Generace 21 pozastavila. Dále vláda přemístila do České republiky 3 rodiny z uprchlického tábora Zaatarí v Jordánsku, a to kvůli léčbě nemocných dětí. Po příjezdu do Česka se jedna z rodin prakticky okamžitě vydala do Německa, ačkoli mělo být dítě léčeno ve Fakultní nemocnici Motol. I toto přesídlování bylo zastaveno. Česko však dál pomáhá přímo v Jordánsku.
„Pokračuje program Medevac, v jehož rámci zde bylo letos zatím uskutečněno pět misí českých lékařských týmů a úspěšně odoperováno několik stovek syrských a jordánských pacientů. Medevac bude pokračovat i v druhém pololetí letošního roku, počítám s příjezdem dalších pěti týmů z českých nemocnic,“ prozradil Petr Hladík, český velvyslanec v Jordánsku. Vedle Jordánska mohlo Česko přijmout uprchlíky také z táborů v Turecku, ale úřady v tomto směru nevyvíjejí absolutně žádnou aktivitu, za což si vysloužily kritiku od pracovníků neziskových organizací.
„Česko rozhodně není jedinou zemí EU, která se potýká s naplněním dobrovolných kvót, k nimž Brusel nikoho nenutil. Třeba Polsko z 900 přislíbených cizinců nepřemístilo do země nikoho, nulu má na svém účtu také Chorvatsko, Slovinsko nebo Rumunsko,“ pokračuje deník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp