„Čeští politici se před rokem zavázali nabídnout nový život 400 migrantům. Přišlo jich ale jen 52. ... A to ještě 32 z nich přišlo přes Libanon v rámci mezitím již zrušeného projektu Nadace Generace 21. Ten byl soukromou iniciativou a ministerstvo vnitra si díky němu mohlo ‚outsourcované‘ cizince připsat do seznamu přemístěných,“ píše se v sobotním vydání deníku. Celá akce probíhá pod patronací Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Vláda spolupráci na projektu s Fondem Generace 21 pozastavila. Dále vláda přemístila do České republiky 3 rodiny z uprchlického tábora Zaatarí v Jordánsku, a to kvůli léčbě nemocných dětí. Po příjezdu do Česka se jedna z rodin prakticky okamžitě vydala do Německa, ačkoli mělo být dítě léčeno ve Fakultní nemocnici Motol. I toto přesídlování bylo zastaveno. Česko však dál pomáhá přímo v Jordánsku.
„Pokračuje program Medevac, v jehož rámci zde bylo letos zatím uskutečněno pět misí českých lékařských týmů a úspěšně odoperováno několik stovek syrských a jordánských pacientů. Medevac bude pokračovat i v druhém pololetí letošního roku, počítám s příjezdem dalších pěti týmů z českých nemocnic,“ prozradil Petr Hladík, český velvyslanec v Jordánsku. Vedle Jordánska mohlo Česko přijmout uprchlíky také z táborů v Turecku, ale úřady v tomto směru nevyvíjejí absolutně žádnou aktivitu, za což si vysloužily kritiku od pracovníků neziskových organizací.
„Česko rozhodně není jedinou zemí EU, která se potýká s naplněním dobrovolných kvót, k nimž Brusel nikoho nenutil. Třeba Polsko z 900 přislíbených cizinců nepřemístilo do země nikoho, nulu má na svém účtu také Chorvatsko, Slovinsko nebo Rumunsko,“ pokračuje deník.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp