„Chtěl bych srbský národ jako osoba poprosit o odpuštění,“ řekl Zeman na setkání se svým srbským protějškem. Jako osobní prohlášení bere Zemanova slova například čerstvý ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), který vítá, že Česká republika má v současnosti se Srbskem dobré politické i ekonomické vztahy. „To je do velké míry i zásluhou prezidenta Zemana a já si toho vážím,“ pochválil prezidenta Kulhánek, jak píše server Novinky.cz.
Dobré vztahy se Srbskem vítá také šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD). „Je to národ, který prožil velmi těžké období, a řekl bych, že jakákoli podpora je v pořádku,“ řekl Veselý, podle kterého ale bombardování nelze vnímat černobíle, protože tehdy v Srbsku probíhaly etnické čistky Albánců a další zločiny proti lidskosti. „Nějaký zásah světového společenství zřejmě v té době nutný byl,“ dodal Veselý.
Osobní omluvu prezidenta přivítal šéf komunistů Vojtěch Filip. „Myslím, že to je správný krok. Bombardování Jugoslávie byla protiprávní vojenská akce bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, a tedy flagrantní porušení mezinárodního práva s tisíci mrtvých nevinných lidí včetně dětí. Má dodnes katastrofální následky,“ má jasno Filip.
Stejně to vidí i předseda SPD Tomio Okamura. „Omluva za zločiny, které NATO spáchalo, je namístě a je ke cti pana prezidenta. Vraždění jednotkami NATO bylo spuštěno pod záminkami, které se později ukázaly jako vylhané a uměle vykonstruované. Samotnou válku provázely prokázané válečné zločiny armád NATO, což konstatovaly mj. renomované mezinárodní organizace, a agrese byla i v rozporu s chartou OSN,“ řekl Okamura, který se sám už dříve zástupcům Srbska za bombardování omluvil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma