Pokrytectví na scéně: Kdo skutečně hájí právní stát? Ptá se Vondráček

22.01.2025 12:24 | Monitoring

Předseda Svobodných a ústavní právník Libor Vondráček ostře kritizoval politickou scénu za to, že toleruje dvojí metr v posuzování demokratických standardů. Ve svém aktuálním komentáři upozornil na rozdílný přístup médií a institucí ke kontroverzním rozhodnutím světových lídrů.

Pokrytectví na scéně: Kdo skutečně hájí právní stát?  Ptá se Vondráček
Foto: Parlamentní listy
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

Vondráček vyzdvihl příklad amerických prezidentů. Zatímco Joe Biden rozdával milosti až na konci svého mandátu, a to za okolností, které zahrnují i údajné rodinné vazby, Donald Trump se k této praxi uchýlil hned na začátku svého funkčního období a otevřeně tak naplnil své předvolební sliby. „Trumpovy kroky jsou monarchistickým přežitkem, ale přinejmenším transparentním. Bidenovo chování naopak působí jako vrchol pokrytectví,“ komentoval Vondráček. 

Podle předsedy Svobodných se podobné nešvary mohou snadno přelít i do české politiky, pokud občané nebudou dávat pozor. Varuje před „gumovými paragrafy“ v trestním právu, politickými procesy nebo rušením voleb na základě údajného vlivu sociálních sítí. „I naše volby v roce 2025 budou o tom, zda vyhraje skutečný právní stát a respekt k demokratickým pravidlům, nebo falešnost a elitářství,“ uvedl Vondráček. 

Vondráček zdůrazňuje, že nekonzistentní reakce na podobné činy představují vážnou hrozbu pro důvěru ve spravedlnost. „Pokud jedním tleskáme za jejich kroky a jiným za totéž nasazujeme psí hlavu, nemůžeme se divit, že lidé přestávají důvěřovat systému,“ uvedl. Připomněl také, že právní stát nelze udržet, pokud neexistuje jednotný a spravedlivý přístup ke všem. 

Svobodní dlouhodobě volají po zjednodušení právního systému, ochraně svobody slova a respektu k výsledkům voleb. Podle Vondráčka je nutné zajistit, aby demokracie nebyla deformována účelovými zásahy a pokřivenými pravidly. „Volby v roce 2025 nejsou jen o programech, ale o tom, zda se Česká republika vydá směrem k respektování práva, nebo k cynickému pokrytectví,“ dodal. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…