Evropská komise podle Pospíšila konečně pochopila to, že je nutné pomáhat migrantům v místech původu. „V tuto chvíli Evropská komise navrhuje devět partnerských zemí a je na stole plán, který by měl těmto zemím pomoci,“ uvedl Pospíšil ke dnes uzavřené dohodě.
„Ve vztahu ke třetím zemím musí Evropská unie vystupovat jednotně,“ domnívá se Pospíšil. Co se týče readmisní dohody, nemůže ji podle Pospíšila podepisovat 28 zemí Evropy, ale celá Evropská unie.
„Pokud někoho nelegálně zadržíte na svém území, máte ho v určitém časovém horizontu vrátit tam, odkud přišel,“ vyjádřil se také Pospíšil k dnešnímu rozsudku, který toto potvrdil. „Rozsudek se týkal případu vnitřní hranice Schengenu. Druhý případ je vyhoštění mimo Evropskou unii, a to je nesmyslné, aby bylo činěno v krátkém termínu. To zakazují i Ženevské konvence, že člověk nesmí být vyhoštěn do země, kde je občanská válka,“ sdělil Pospíšil.
„Soud nepřišel s ničím novým,“ podotkl k rozsudku, že státy Evropské unie nesmějí trestat nelegální migranty vězením, také Kratochvíl. „Jedna skupina je skutečně skupinou, která prchá před válkou. Když vypukla válka, začal prudce růst počet uprchlíků. Pak je tady druhá skupina migrantů, která je ekonomickou skupinou migrantů, a zde může readmise fungovat mnohem lépe,“ doplnil Kratochvíl.
„Kdybych mluvil o těch readmisních dohodách, tak se členské státy zcela jistě za Evropskou komisi postaví,“ myslí si Kratochvíl. A dodal, že ve vztahu ke vnějším partnerům nejsou spory mezi státy tak zásadní. „Na mnohé problémy řešení na národní úrovni zkrátka nestačí,“ uzavřel Kratochvíl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef