Jihokorejské úřady původně uvedly letos v červnu, že s Polskem podepsaly smlouvu na výplatu půjčky ve dvou transakcích. Celkem se jedná o částku 76 miliard zlotých, která má pokrýt 70 procent nákladů, které se Polsko zavázalo zaplatit za objednanou vojenskou techniku, informoval web Milmag.pl zaměřující se na vojenství.
Od Jižní Koreje si Varšava objednala tanky K2 a houfnice K9A1. Dále ale musí splatit taky 250 tanků Abrams, 500 odpalovacích zařízení Himars, 96 vrtulníků Apache, nebo 32 letadel F-35. Polsko v současnosti nakupuje vybavení mimo klasické potřeby, na základě takzvané naléhavé operační potřeby, informoval server iROZHLAS.cz.
Tehdejší opozice vládu kritizovala vládu za to, že nákupy vojenské techniky mají proběhnout bez řádného výběrového řízení a žádala odvolání ministra obrany Mariusze Blaszczaka kvůli porušení kázně veřejných financí.
Nyní, po změně vládní garnitury, současný premiér Donald Tusk oznámil změny ve zbrojních kontraktech. Novinářům v týdnu sdělil, že v souvislosti s financováním nákupů v Korejské republice „vznikl problém“, protože úvěr, který měl část nákupů financovat, nebyl poskytnut. Oznámil také spravedlivou a rychlou revizi zbrojních kontraktů. „S korejskými nákupy byl problém a nevím, kdo koho uvedl v omyl, zda to špatně spočítal ministr Blaszczak, nebo zda Korejci vycouvali, ale důležitá část korejských nákupů měla být financována z půjčky, kterou měla poskytnout Korea. Ve finále se ukázalo, že došlo k určitému nedorozumění,“ nechal se slyšet polský předseda vlády.
„Nechci to teď na nikoho házet, ale ukázalo se, že ten korejský úvěr nebyl, takže pokud jsou pochybnosti o korejských zakázkách, tak je to kvůli tomu, co vyšlo najevo ještě před tím, než jsme vyhráli volby,“ zhodnotil Tusk pro Fórum polské ekonomiky.
„Poslední rok a půl jsem se ptal, o čem je každá z velkých smluv bez ohledu na to, s jakou zemí byla uzavřena – zda je vše v pořádku a zda v ní nejsou nějaká úskalí. Tyto informace se nám nepodařilo získat. S ohledem na rozsah nákladů a bezpečnostní otázky se pokusíme provést spravedlivou a okamžitou kontrolu stávajících smluv. Se záměrem v nich pokračovat, aby nevznikly pochybnosti,“ uzavřel premiér Tusk s tím, že bude chtít veřejnosti objasnit všechny pochybnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.