Polemika s Kalouskem: O žalobě na Zemanovu vládu

11.01.2011 6:54 | Zprávy

Argumentačně dobře vyzbrojen je v kauze zkrachovalé IPB Jan Macháček, který v HN kritizoval úmysl ministra Kalouska podat v této záležitosti žalobu na Zemanovu vládu. Potvrdil to i tím, jak zareagoval pro Respekt.cz na odpověď šéfa resortu financí.

Polemika s Kalouskem: O žalobě na Zemanovu vládu

V převzetí zkrachovalé IPB bankou ČSOB nešlo jen o peníze, ale o systémové riziko, které hrozilo destabilizovat celou českou ekonomiku, jež se tehdy nenacházela v příliš utěšeném stavu. „V rámci pokusu o neutralizaci tohoto systémového rizika se jak tehdejší vláda, tak centrální banka zachovaly profesionálně a docela statečně," odmítá Jan Macháček tvrzení ministra financí Miroslava Kalouska, že v celé finanční transakci šlo jen o peníze.

Nesouhlasí rovněž s Kalouskovým názorem, že nucená správa a následný prodej spolu nesouvisely. „Kdyby nebylo jasné, že banka půjde prodat obratem, tak by nucená správa nebyla zavedena. Byla by odejmuta bankovní licence a následovala by likvidace. Aby bylo možné banku prodat, chtěl kupec vládní záruky. Proto vláda rozhodovala o zárukách a porovnávala je s dopady likvidace IPB na národní hospodářství," připomíná Macháček.

Žaluje hasiče, ale ne ty, co požár založili

Pozastavuje se i nad tím, když ministr tvrdí, že když hasiči správně hasili požár, nemuseli přitom rabovat. „Pokud v bance hořelo, je třeba se ptát, proč ministr nevymáhá prostředky po těch, kteří požár založili a jsou za jeho vznik zodpovědní. To jsou vlastníci banky (Nomura-Saluka) a manažeři IPB," odkazuje komentátor na ty, s nimiž se první Topolánkova vláda dohodla, slíbila jim beztrestnost a udělila jim nadstandardní (a zjevně nezákonné) finanční záruky.

Kalousek operuje s údajem, že IPB měla před prodejem hodnotu 34 miliard korun. To však není výsledkem žádného arbitrážního nálezu, ale jde o formální završení dohody Topolánkovy vlády o vyrovnání s Nomurou (vládu k tomuto vyrovnání nikdo nenutil). Výrok je vydán dvěma členy bývalého rozhodčího senátu.

Mnohé výroky hodnotily IPB výrazně záporně

Naopak celá řada výroků - auditora IPB, zprávy z dohlídky ČNB, Ernst & Young i J. P. Morgan - stanovila hodnotu IPB v okamžiku převzetí jako výrazně zápornou. „Je skoro nedůstojné ministra prezentovat částku 34 miliard korun jako arbitrážní výrok nebo fakt, který zakládá něčí obvinění," podotýká Macháček.

Dohodu státu s Nomurou připravili na podzim 2006 bývalý kamarád Nomury z Prazdroje Vlastimil Tlustý, který si pak postavil na Šumavě hotel, a soudem odsouzený Radek Šnábl, majitel hřebčínů, který si žije na vysoké noze. „Ať si každý přebere, jestli věří těmto dvěma, nebo vedení ČNB z roku 2000," uzavírá Macháček svoji reakci na tvrzení ministra financí Kalouska.

K věci:

Janota k IPB: Ještě že mě Tlustý vyhodil 

Kalousek k IPB: Barák hořel, hasiči oheň uhasili. A drancovali 

První Topolánkova vláda prodala právní stát Nomuře 

Foto - koláž: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…