V Senátu se v úterý sešla stálá komise pro ústavu a parlamentní procedury. Jediným bodem jednání byla Istanbulská úmluva.
K hlasování ale nakonec nedošlo. Jednání skončilo poté, co sál opustila dvojice senátorů Jana Zwyrtek Hamplová a Michael Canov. Oba předtím deklarovali své negativní stanovisko. Canov hovořil o genderové ideologii, která naprosto přehlušuje vše dobré, co úmluva přináší.
Pro ParlamentníListy.cz senátor Canov vysvětlil: „Ke svému odchodu jen tolik, že jsem musel z časových důvodů odejít.“ Průběh debaty už dále komentovat nechtěl.
Předseda komise, senátor Zdeněk Hraba, k průběhu diskuse pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Jednání komise pro Ústavu se neslo v poměrně konstruktivní atmosféře, byl jsem také příjemně překvapen konstruktivním vystupováním paní vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíkové“.
Zmocněnkyně v médiích komplikace ve schvalování Úmluvy kritizovala, v Senátu se ale podle Hraby chovala věcně.
V diskusi měl významné slovo tajemník komise Jan Kysela. Ten senátorům jako expertku přivedl Veroniku Bílkovou, vedoucí katedry mezinárodního práva z Právnické fakulty UK, kde rovněž přednáší.
Kysela připustil, že „tato úmluva patří k upovídanějším“, což některým může vadit. Bílková zákonodárcům dokument představila jako „nově ucelený propracovaný systém doporučení pro potírání násilí na ženách a domácího násilí“.
Istanbulská smlouva byla Českou republikou podepsána už za minulých vlád. Ratifikace probíhá v Poslanecké sněmovně a v Senátu a zakončena bude u prezidenta Petra Pavla, který již vyjádřil dohodě své sympatie.
„Jsme jedním z posledních států Evropy, který se k Istanbulské úmluvě nezavázal,“ sdělil v květnu s tím, že k nepřijetí nevidí jediný skutečný důvod.
Vystrčil: Abychom se polepšili...
V horní parlamentní komoře má naopak dokument nečekané potíže. Z výborů jej podpořil pouze ten lidskoprávní, a to nejtěsnější většinou. Negativní stanovisko dal nejen výbor ústavněprávní, poukazující na legislativní nejasnosti, které dokument přinese do právního systému, ale i výbor zahraniční.
Vzhledem k tomu, že oficiální stanovisko k dokumentu už dal Ústavně právní výbor, dohodl se prý Hraba s Kyselou, že v komisi se pouze povede diskuse a nebude se hlasovat. Nakonec ale proti této dohodě předložil návrh usnesení senátor Marek Hilšer. Nakonec ale po snížení počtu přítomných k hlasování nedošlo.
„Ze čtyř orgánů Senátu podpořil ratifikaci Istanbulské úmluvy pouze jediný výbor a pevně věřím, že toto bude odrážet i výsledek hlasování na plénu,“ dodává k tomu pro ParlamentníListy.cz senátor Hraba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo