Na směrnici o registru leteckých pasažérů, někdy označované PNR (Passenger Name Register), se EU shodla loni na jaře. Údaje od leteckých přepravců mají umožnit bezpečnostním složkám rychleji vystopovat rizikové cestující. Země mají pravidla plnit nejpozději od května 2018.
Policejní jednotka bude zpracovávat údaje z rezervačních a odbavovacích systémů leteckých dopravců, informace mají také sdílet jednotlivé země. Údaje o cestujících mají sloužit k posouzení pasažérů před odletem nebo příletem do Česka. Analýza informací o pasažérech má také pomáhat v boji proti terorismu a další trestné činnosti. „Systém, který bude nutné vybudovat, bude v zásadě sloužit ke ztotožnění osob, které mohou být zapojeny do teroristického trestného činu nebo závažné trestné činnosti, k identifikaci doposud neznámých osob a ke zpětnému dohledání vztahů mezi cestujícími a jejich pohybu,“ stojí v podkladech pro vládu. Údaje o cestující budou v systému jeden až dva dny před odletem a pak bezprostředně po skončení letu.
Jednotka bude spadat pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Spolupracovat bude i s dalšími policejními útvary, celníky, tajnými službami nebo vojenskou policií.
Ze zemí mimo EU a opačným směrem loni přes česká letiště cestovalo přes šest milionů lidí. Podklady pro vládu předpokládají, že speciální jednotka na začátku při plném provozu ročně prověří zhruba 13 milionů údajů, v roce 2021 by to mohlo být kolem 20 milionů cestujících.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk