„Zkusme ty věci od sebe oddělit, jedna věc je státní návštěva, jiná věc je také, jestli při tom musíme být vůči diktátorovi servilní a nedat mu najevo, že je ve svobodné zemi,“ řekl Kalousek s tím, že problém je s přístupem bezpečnostních složek vůči českým občanům.
„Teď nemluvím o lidských právech v Číně,“ připomněl Kalousek s tím, že policie mnohdy postupovala protiprávně a omezovala občanská práva občanů a šikanuje je, tudíž se nesmí vymlouvat na „horlivost“, jelikož překročila svoje pravomoci.
„Pod palbou naší kritiky není policie,“ podotkl Kalousek a dodal, že problém je s politiky, nikoli policisty samotnými. „Fakt je, že celou řadu těch akcí řídili policisté z ochranky prezidenta republiky,“ uvedl a zmínil, že na Hradčanské náměstí se mohlo pouze na propustku od hradního kancléře Mynáře.
„Neexistuje žádné věrohodné bezpečnostní riziko, kvůli kterému by mělo být zavřeno Hradčanské náměstí,“ řekl s tím, že demonstrace byla povolená a čínský prezident tam ani nebyl. Zdůraznil také, že policie nesmí legitimovat občany, kteří nosili tibetské vlajky, protože se nedopustili žádných přestupků.
„Kromě toho, že si hrajeme s právy českých občanů, dokonce s ústavními právy,“ začal Kalousek s tím, že si zároveň hrajeme i s věrohodností vlastní politiky.
Je přitom přesvědčen, že policie jednala tak, jak jednala na zadání z Hradu. A chce po ministrovi vnitra Chovancovi, aby vysvětlil, jaké bezpečnostní riziko zabránilo demonstrantům vstoupit na Hradčanské náměstí.
Vláda podle Kalouska tím, že se vyhýbá diskusi o problémech, jež provázely návštěvu čínského prezidenta v Praze, dokazuje svoji vinu.
„Já vůbec nejsem proti tomu, aby se jednalo s autoritativními režimy,“ spustil Kalousek a dodal, že je to „standardní politika“. Problém podle něj spočívá v tom, že není nutné být servilní a je třeba stát si za svým, což by Číňané, kteří jsou podle Kalouska pragmatičtí, pochopili. Vadí mu to, že byla během návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze potlačena práva českých občanů.
„Nesmíme zapomenout ani na tu hanebnou smlouvu, kterou podepsali zastupitelé hlavního města Prahy,“ okomentoval Kalousek sesterskou dohodu mezi Pekingem a Prahou a uvedl, že se mu nelíbí, jak se Praha hrbí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa