Policie v kauze ovlivňování povolení k pobytu zadržela 200 milionů korun

19.10.2018 18:16 | Zprávy

V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních prohlídkách vedle důkazů přes 200 milionů korun v hotovosti, několik aut a nemovitostí v hodnotě 70 milionů korun. Na webu o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, píše ČTK.

Policie v kauze ovlivňování povolení k pobytu zadržela 200 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie, ilustrační foto

Z ovlivňování žádostí kriminalisté viní osm lidí původem z Ruska a Vietnamu, kteří podle nich při tom z části narušili činnost českého ministerstva zahraničí. Svou činností si podle policistů navíc vydělali stovky milionů korun.

„V rámci operace zajistili (kriminalisté) při domovních prohlídkách důkazní materiály včetně hotovosti přesahující 200 milionů korun českých. Jednalo se o bankovky jak českých korun, tak různých světových měn, zejména euro a USD,“ uvedl Ibehej.

Vrchní státní zastupitelství v Praze počátkem týdne informovalo, že policisté zadrželi stíhané 18. září a obvinili z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a z účasti na organizované zločinecké skupině, čtyři z nich jsou stíháni i za legalizaci výnosů z trestné činnosti. Všichni obvinění skončili ve vazbě.

Na případu spolupracovala s kriminalisty Bezpečnostní informační služba a vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. Podle Ibeheje obvinění paralyzovali některé způsoby umožňující podávání žádostí o pobytová oprávnění v ČR, a částečně tím narušili činnost ministerstva zahraničí.

Česko v polovině července pozastavilo od občanů Vietnamu příjem žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a o dlouhodobá víza za účelem podnikání. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tehdy uvedl, že důvodem jsou bezpečnostní rizika a přetížení české ambasády v Hanoji. O bezpečnostních rizicích v souvislosti s vízy pro Vietnamce mluvil na konci června ve Sněmovně bývalý ministr zahraničí a předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl tehdy, že ve Vietnamu je špatná situace s vydáváním víz do Česka a že se věcí zabývala i Bezpečnostní rada státu. Z Vietnamu se podle něj stalo bezpečnostní riziko prvního řádu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…