Babišovu hnutí, podle Kopečka, ve volbách uškodila zmatená vládní komunikace, strach z koronaviru hlavně u starších voličů a velká konkurence v jednotlivých krajích.
Neočekává, že u většiny ostatních stran bude nyní snaha obejít ANO a postavit regionální vlády bez něj. „Ve Středočeském kraji s mimořádně kontroverzní hejtmankou určitě ano, jinde ale nevím. Obecně si myslím, že v regionech nevyvolává ANO takovou averzi, aby muselo nutně dojít k jeho obejití jenom kvůli Andreji Babišovi,“ říká politolog.
Volby, podle Kopečka, jasně ukázaly, že koaliční spojenectví fungují a mohou přinést docela velký úspěch. „Krystalicky je to vidět na úspěchu v Královéhradeckém kraji, kde ODS vytvořila koalici se STAN a s Východočechy. Na tomto příkladu je zřejmé, že opozice může vyhrát, když vytvoří širší spojenectví,“ poukazuje.
Dost podobně to funguje v Olomouckém kraji, kde se spojili Piráti a STAN. „To je jediná volební koalice, kterou Piráti vytvořili. Výsledek je přitom výrazně lepší, než čeho v jiných krajích dosáhli Piráti samostatně,“ upozorňuje, s tím, že pokud chce strana volby vyhrát, tak jí nic jiného nezbývá. Stejně to podle jeho soudu platí i pro volby do Poslanecké sněmovny.
„Krajské volby i senátní volby mohou sloužit jako laboratoř, jak by mohla stávající opozice uspět vůči ANO. Jasně se ukazuje, že pokud se spojí a vytvoří něco, co dává politickou logiku, ve smyslu spojení třeba ODS a TOP 09, z hlediska pozitivního efektu v získaných hlasech to může fungovat. Lepší, než kandidovat ve volbách samostatně a řešit otázku, jestli se vůbec dostanu do Poslanecké sněmovny, což je případ TOP 09, lidovců i Starostů,“ uzavírá Kopeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab