Politolog Krejčí: Díval jsem se na BBC, CNN i čínskou CGTN. Toto říkají o Sobotkovi

07.05.2017 6:12 | Zprávy

Politolog Oskar Krejčí se v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz zamýšlí nad českou vládní krizí. Dal si tu práci a pátral po tom, co o probíhající politické bitvě v České republice říkají britská BBC, americká CNN, čínská CGTN a ruský kanál 1tv. Co zjistil?

Politolog Krejčí: Díval jsem se na BBC, CNN i čínskou CGTN. Toto říkají o Sobotkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

„Díval jsem se druhý den ráno poté, když český premiér oznámil demisi, na BBC, CNN, Euronews, ale i na čínskou televizi CGTN a ruský kanál 1tv: NIC. Nikoho to nezajímalo. Po pravdě řečeno, i já pokládám chystané volby v Jižní Koreji či podpis dohody o zřízení čtyř klidových zón v Sýrii nejen za zajímavější, ale i důležitější,“ říká Krejčí.

Celý rozhovor naleznete zde.

To neznamená, že by krize nebyla důležitá, ať už pro ministra financí Andreje Babiše (ANO), nebo pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Druhý jmenovaný by prý měl myslet na to, že povinností levice je bojovat proti oligarchům, jak těm českým, tak proti slovenským či ukrajinským. Podle Krejčího oligarchů v politice přibývá, protože se bojí o své bohatství. Snaží se dostat do politiky přímo, nikoli přes prostředníky jako dřív, aby ochránili své zájmy.

Sobotkovi se to však moc nedaří. Způsob, jakým vyvolal vládní krizi a jak v ní postupuje, oslabuje podle Krejčího jak samotného předsedu ČSSD, tak celou sociální demokracii. Nejčistším řešením by prý bylo ustavení úřednické vlády.

Sobotka by se měl stáhnout a nechat vyšetřování Babišových kauz na orgánech k tomu určených a ty by skutečně měly jednat. Když začnou v politických kauzách vystupovat k tomu určené orgány, vyšetřované politiky to oslabí. Stačí se podívat na Hillary Clintonovou, kterou vyšetřovala FBI, nebo Francoise Fillona, který donedávna mohl počítat s drtivým vítězstvím v prezidentských volbách, jenže najednou se o něj začala zajímat policie a Fillon propadl. Do druhého kola prezidentských voleb postoupili nacionalistka Marine Le Penová a středolevicový politik Emmanuel Macron.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…