„Evropská unie má za sebou další ‚annus horibillis‘, akorát si už všichni zvykli,“ zmiňuje komentátor v souvislosti s EU známou latinskou frázi, která v překladu znamená „hrozný rok“. Poukazuje na několik nejviditelnějších a nejvýznamnějších bodů, které se letos v Unii udály.
Evropa hraje v našich pandemických starostech daleko větší roli, než jsme si podle Bartáka dosud uvědomovali a připouštěli. V rámci postpandemické obnovy ekonomiky do Bruselu zamířily obsáhlé národní plány obnovy, které Komise vyhodnocovala a doporučovala Radě EU jejich schválení.
Kámen úrazu přišel, když nebyly schváleny dva programy, konkrétně ten maďarský a polský. Čímž se dostáváme k bodu, který letos asi nejvíc vadil a nevěstí podle Bartáka nic dobrého ani pro příští léta.
Na postojích někdejšího premiéra Babiše jsme v tomto případě prý mohli dobře sledovat, jak na jedné straně sympatizoval s polským a zejména maďarským „neliberálním“ experimentem, ale na druhé si uvědomoval, že pro Česko není výhodné se příliš vzdalovat od západoevropského mainstreamu.
S novou vládou je zde podle jeho názoru naděje na jistou korekci a lepší čitelnost: „Už proto, že v čele vlády nebude člověk, jehož a priori irituje organizace, která říká, že je kvůli svému podnikání v trvalém střetu zájmů,“ poznamenává.
Stranou samozřejmě nezůstala ni tzv. zelená dohoda pro Evropu. „Pozoruhodné je, že většina těchto kontroverzních zákonů se bude dojednávat pod českou taktovkou ve druhé polovině příštího roku. Máme se tedy na co těšit,“ podotýká krátce Barták.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.