Polsko i Maďarsko zuří. EK je stejně jako ČR požene k soudu kvůli uprchlíkům. Orbán má podezření, jaké slavné jméno za vším stojí

09.12.2017 8:57 | Zprávy

Polsko i Maďarsko velmi ostře reagují na oznámení Evropské komise, že bude obě země i Českou republiku žalovat za odmítání uprchlických kvót.

Polsko i Maďarsko zuří. EK je stejně jako ČR požene k soudu kvůli uprchlíkům. Orbán má podezření, jaké slavné jméno za vším stojí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čekající na oběd

„Brusel vypálil proti Maďarsku sérii nábojů. Pod vlivem amerického miliardáře George Sorose se Evropská komise rozhodla využít žalobu jako nástroj k dalšímu tlaku a vydírání. Hlavním důvodem těchto kroků je fakt, že Maďarsko stojí v cestě realizování Sorosova plánu, který se souhlasem vlád počítá s každoročním přijetím nejméně milionu migrantů v rámci EU. Chtějí zničit hraniční ploty a otevřít hranice dalším a dalším migrantům,“ píše ve svém prohlášení vládnoucí strana Fidesz.

Vedle uprchlických kvót se bude muset před evropským soudem Maďarsko zodpovídat také kvůli svému zákonu, který se vztahuje k financování zahraničních nevládních neziskových organizací (NGO). Nově mají všechny takové NGO povinnost oznamovat soudu, pokud obdrží více než 24.000 eur. Zároveň musí tyto „neziskovky“ stejné informace zveřejnit také na své webové stránce. Brusel míní, že tímto nařízením maďarská vláda porušuje ochranu osobních dat.

Za Polsko ostře reagoval ministr vnitra Mariusz Błaszczak. „Zkušenosti nám ukazují, že kvóty na přerozdělování uprchlíků v praxi nefungují. Tento systém navíc představuje zcela zřejmou hrozbu pro země, jejich města a obyvatelstvo, protože migranti se nejsou nejenom schopni integrovat, ale zároveň vytvářejí komunity, které jsou náchylné k islámskému terorismu,“ konstatoval člen vládní strany Právo a spravedlnost.

Evropská komise svůj záměr poslat k soudu Českou republiku, Maďarsko a Polsko oznámila na včerejší tiskové konferenci, kde byli přítomni například místopředseda Komise Frans Timmermans či komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos, který uvedl, že uprchlické kvóty měly zmiňované státy přijmout, protože „nešlo o volbu, ale o závaznou právní normu“. „Odmítnutím migrantů Budapešť, Praha a Varšava porušily závazky vůči Řecku, Itálii a ostatním členským státům EU.“

Zatím se nezdá, že by představitelé Visegrádské čtyřky hodlali pod pohrůžkou soudu a následných pokut měnit své názory. V Maďarsku i v Polsku si tamější vlády drží vysokou podporu voličů právě i díky svým zásadovým postojům v oblasti migrační politiky. Polská strana Právo a spravedlnost má podle posledních průzkumů podporu až 47 % voličů a tu si patrně udrží i po výměně premiérky Beaty Szydlové, kterou nahradil dosavadní ministr financi Mateusz Morawiecki.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …