Pomáhat Ukrajině bude těžší a těžší. Hlasy proti sílí. V USA i EU

03.06.2022 10:35 | Zprávy

Poslední větší podpora z USA na Ukrajinu? Je v zájmu Američanů konflikt prodlužovat a oslabovat tak zúčastněné strany? Jakou roli má v konfliktu nejmocnější muž světa Joe Biden? Změnilo by se něco, kdyby USA vedl v době ukrajinského konfliktu Donald Trumph? Bude čím dál složitější prosazovat v USA i EU podporu Ukrajině?

Pomáhat Ukrajině bude těžší a těžší. Hlasy proti sílí. V USA i EU
Foto: Hns
Popisek: Americká svoboda, ilustrační koláž

Na tyto otázky dal serveru Novinky.cz odpovědi amerikanista Jan Hornát z Institutu mezinárodních studií Karlovy univerzity.

Nedohledatelný účel americké podpory

Rozhovor začal zmínkou o schválení další americké podpory pro Ukrajinu.

„Americký kongres schválil podporu 40 mld. dolarů, při projednávání této podpory však už padaly dotazy na její faktický účel. Biden byl jasně upozorněn, že jeho administrativa jasně nedeklarovala strategické cíle svého nepřímého angažmá v konfliktu a že ani není zcela dohledatelné, jak budou americké peníze využity,“ myslí si Jan Hornát.

„Navzdory tomu, že Američané vesměs podporují pomoc Ukrajině, většina americké společnosti nechce, aby Američané aktivně zasáhli do další války. Bidenova administrativa proto není schopná stanovit Putinovi jakoukoliv „červenou linii“ a říct, že když ji překročí, tak USA aktivně zasáhnou,“ dodává.

Prospívá USA válka na Ukrajině?

V rozhovoru se probírala možná výhodnost ukrajinského konfliktu pro americkou ekonomiku, především pro vývoz plynu a ropy.

USA jsou schopné vyvážet mnohem více kapalného plynu, v Evropě se pro jeho přijímání budují terminály, kapacity jsou větší. V tomto to Americe může ekonomicky pomoci. Ale americká zahraniční politika není až tak cynická, že by v rozhodování o zahraniční politice rozhodovaly zájmy relativně úzkého kruhu ekonomických aktérů.

Co tímto úzkým kruhem aktérů Hornát myslel, není úplně jasné, vysvětlil ale možnou motivaci bývalého ministra zahraničních věcí USA Henryho Kissingera, který nedávno vyzval Ukrajinu, aby se vzdala části svého území výměnou za konec konfliktu.

„Troufám si tvrdit, že vyčerpané, válkou oslabené Rusko s frustrovanou společností také není z dlouhodobého hlediska v geopolitickém zájmu USA. To by nepřispělo k bezpečnosti v Evropě a naopak by případně posílilo Čínu v přístupu k ruskému nerostnému bohatství.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …