Poměr důchodů k průměrné mzdě se má zvýšit. Ministerstvo chce návrh do konce února poslat do vlády

01.02.2018 16:13 | Zprávy

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce do konce února poslat vládě důchodovou novelu, která by zvýšila poměr pevné části důchodu k průměrné mzdě z devíti na deset procent a zvedla o 1000 korun penzi lidem nad 85 let. Do pololetí by měl kabinet dostat novelu zákoníku práce, která by stanovila model pravidelného růstu minimální mzdy. Informovala o tom ČTK.

Poměr důchodů k průměrné mzdě se má zvýšit. Ministerstvo chce návrh do konce února poslat do vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Návrh legislativního plánu představil sociálnímu výboru Sněmovny náměstek pro legislativu ministerstva Petr Hůrka. Návrhy vycházejí z programového prohlášení vlády, která nezískala důvěru a je v demisi.

„Je to pouze plán. Bude ho schvalovat vláda. Mělo by to být na jejím následujícím jednání,“ uvedl Hůrka. Podle něj legislativní návrhy upravují věci nejen z vládního programu. Úřad počítá i s úpravami norem podle poznatků z praxe. Na podzim připraví také nařízení o růstu platů ve veřejném sektoru či pravidelné předpisy o zvyšování penzí, s úpravou předepsaných nákladů na bydlení či hranic příjmu pro výpočet nemocenské.

Důchodová novela je už podle Hůrky připravena, nyní se k ní shromažďují připomínky na ministerstvu. Pak se k ní budou moci vyjádřit ostatní resorty, odbory či zaměstnavatelé. Lhůta pro jejich případné výhrady bude ale zkrácená.

Zvýšení penze o tisícikorunu lidem nad 85 let má pokrýt náklady na náročnější péči ve vyšším věku. Nyní se důchod zvedá při dosažení sta let, a to o 2000 korun.

Pevný díl penze, který je pro všechny stejný, by měl nově odpovídat deseti místo nynějších devíti procent průměrné mzdy. Tento model by ale podle propočtů ČTK zbrzdil růst důchodu větší části seniorů a seniorek. Pokud by platil už letos, při valorizaci by si pohoršili lidé s důchodem vyšším než 11.200 korun. To jsou zhruba tři pětiny seniorů a seniorek. Změna by pomohla lidem s nízkou penzí. Snížila by ale zřejmě také významně výdaje na růst důchodů.

Novela zákoníku práce by měla podle představ ministerstva práce platit od ledna příštího roku. Stanovit by měla vzorec pro růst minimální mzdy. Dosud o zvýšení rozhodovala vláda. Zaměstnavatelé požadovali navázání nejnižšího výdělku na růst ekonomiky či průměrné mzdy, aby bylo zvyšování předvídatelné a nezáviselo na vůli politiků.

Novela pracovního kodexu by měla podle Hůrky také „reagovat na praktické věci, se kterými se potkávají zaměstnavatelé v zahraničí, pokud podnikají v Rakousku a Německu“. Změny by podnikatelům měly usnadnit situaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…