Podle zákona č. 348/2005 Sb. se v Česku musejí platit koncesionářské poplatky. Pro financování veřejnoprávního vysílání České televize a Českého rozhlasu musejí Češi a Češky platit 135 korun měsíčně za televizi a příjem signálu České televize a 45 korun za rádio a signál Českého rozhlasu. Vládní čtyřkoalice chtěla poplatky zvýšit na 150 korun za televizi, tedy o 15 korun, a na 55 korun za rozhlasový přijímač, tedy o deset korun.
U rozhlasového přijímače se poplatek měnil naposledy v roce 2005. Pokud by se poplatek zvýšil o 10 korun, je to navýšení o 10 korun po dvaceti letech. V případě televize se poplatek měnil v roce 2008, tedy před 16 lety.
Jenže koalice přiznává, že nakonec zvýšení koncesionářských poplatků do konce roku nestihne projednat.
Vede Kateřina Konečná KSČM správným směrem?Anketa
Jenže podle některých zpráv těch vyhazovů nakonec nebude muset být tolik. Někteří lidé raději odcházejí z České televize sami. Po letních prázdninách z České televize odešla Nora Fridrichová, neboť generální ředitel Jan Souček jí se svým týmem zrušil její pořad 168 hodin. Publicistický pořad byl nahrazen komediálním seriálem se strážmistrem Topinkou.
A pár měsíců po Noře Fridrichové končí další významná tvář České televize. Končí Jiří Hynek. Sám a dobrovolně. Zdůraznil, že ho nikdo nevyhodil.
„Před 23 lety jsem poprvé vstoupil do budovy České televize. Mám za sebou tisíce reportáží od témat justiční mafie až po mapování ruského vlivu v Česku. Mám za sebou také mnoho bezesných nocí kvůli nejrůznějším výhrůžkám a pokusům o diskreditaci. Práce mě bavila, ale rozhodl jsem se, že už je čas odejít. Nikdo mě nevyhodil, rozhodl jsem se sám k poslednímu říjnu skončit. Teď si pár týdnů odpočinu od všech nenávistných trollů a pak? Nenechám je dlouho slavit a budu v mé práci pokračovat,“ přislíbil na sociální síti.
Před 23 lety jsem poprvé vstoupil do budovy České televize. Mám za sebou tisíce reportáží od témat justiční mafie až po mapování ruského vlivu v Česku. Mám za sebou také mnoho bezesných nocí kvůli nejrůznějším výhrůžkám a pokusům o diskreditaci. Práce mě bavila, ale rozhodl jsem… pic.twitter.com/u2QNhJ4na6
— Jiri Hynek (@JiriHynek) November 1, 2024
Nora Fridrichová po odchodu Jiřího Hynka z ČT litovala.
„Z České televize ke včerejšímu dni odešli dva skvělí novináři, Jiří Hynek a Ondřej Stratilík. Byť tomu lidsky rozumím, profesně mi to je ohromně líto, protože oba dělali v ČT skvělou práci, složité kauzy a s nimi související problémy. A pokud to nikdo neudělal, sluší se jim za ni poděkovat. Tak, kluci, díky, hodně štěstí a třeba se naše cesty protnou,“ podotkla.
Z České televize ke včerejšímu dni odešli dva skvělí novináři, Jiří Hynek a Ondřej Stratilík. Byť tomu lidsky rozumím, profesně mi to je ohromně líto, protože oba dělali v ČT skvělou práci, složité kauzy a s nimi související problémy. A pokud to nikdo neudělal, sluší se jim za ni… pic.twitter.com/jvwUOpHCxl
— Nora Fridrichova (@NoraFridrichova) November 1, 2024
Vedle Hynka v ČT končí i Martin Jonáš, v letech 2012 až 2015 a znovu v letech 2019 až 2022 zahraniční zpravodaj České televize v Německu.
„V několika tisícovkách svých reportáží jsem nemusel změnit byť jen jediné slovo, abych nerozčílil někoho mocného. Odcházím z osobně-pracovních důvodů a v dobrém, nikoliv na protest. Lidé ve zpravodajství ČT jsou bytostní, vycepovaní, neúnavní profesionálové. Zaslouží si respekt a podporu. Nejen za to, že řada z nich ve své práci zcela rutinně sází do hry své zdraví a životy. Bylo mi ctí. Od poloviny listopadu se těším na nové angažmá v Seznam Zprávách,“ oznámil Jonáš.
1/3 TASS je zplnomocněn oznámit...na konci měsíce skončí mých 16 let v @CT24zive . Mí drazí kolegové dobře vědí, že jim za mnohé vděčím. Vzhledem k současné situaci ke slovům díků ještě dodávám: A/ za celá ta léta jsem ani v jediném případě nebyl vystaven politickému tlaku...??
— Martin Jonáš (@MartinJonas19) October 14, 2024
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák