Pořád lepší než Fiala. Český hospodský v Německu si servítky nebral

25.11.2022 19:00 | Reportáž

Okamurovy názory o asociálech a emigrantech jsem zcela sdílel, jenže teď se k tomu přidala válka na Ukrajině a mnohé se změnilo. Ukrajinci k nám proudí po statisících a je otázkou, jestli to zvládneme. Rusákům jsem nikdy nevěřil! Tak mluví hospodský Miloš Nehera z Brněnského koutku, jediné českomoravské restaurace v Mnichově. Dostanete v ní dršťkovou, česnečku, řízky, svíčkovou, smažák a samozřejmě pivo Starobrno.

Pořád lepší než Fiala. Český hospodský v Německu si servítky nebral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Majitel a hospodský české restaurace Brünner Eck v Mnichově Miloš Nehera

„Angela tady vládla šestnáct let a byla to hrůza. Současné vlády se Zelenými se stále mnozí z nás dost děsí. Je to jako ze špatného snu. Zavírají se jaderné elektrárny, přitom z Francie a Česka nakupujeme energii z jaderných elektráren. Prostě turecké hospodářství. Řečeno doslova,“ mudruje hospodský Miloš Nehera v Brünner Eck alias Brněnském koutku. V současnosti jde o jedinou českomoravskou hospůdku v Mnichově.

Politické řeči se vedou

Od hlavního nádraží si trochu zajdeme. Kdo by nechtěl vidět budovu, kde byla o nás bez nás dojednána mnichvoská dohoda, kvůli níž přišlo Československo o pohraničí. Dnes tam sídlí Vysoká škola hudební a divadelní. A pak stále dál na severozápad. V jedné z postranních ulic tam stojí Brněnský koutek. Provozovatel a typický hospodský se zakulaceným bříškem Miloš Nehera si nechá natočit šnyt a začne vyprávět. Na rozdíl od švejkovské knajpy U kalicha se tady řeči o politice vedou.

„Poslední léta koukám jen na Českou televizi, takže bych řekl, že mám skoro větší přehled o tom, co se děje v Čechách než v Německu. Ono to je ale skoro podobné. Nicméně i přes to děsivé spojení se Zelenými se dnešní německá vláda chová k běžným občanům vstřícněji než ta česká Fialova. Okamurovy názory o asociálech a emigrantech jsem zcela sdílel, jenže teď se k tomu přidala válka na Ukrajině a mnohé se změnilo. Ukrajinci k nám proudí po statisících a je otázkou, jestli to zvládneme. Rusákům jsem nikdy nevěřil,“ vysvětluje.

V Německu dost fandí Alternativě pro Německo (AfD). „Mají ale jednu velkou nevýhodu. Přifařili se k ní radikálové, extremisté a hodně voličů to odradilo. Většina jejich myšlenek je dobrá. Jsem tady dlouho, takže mohu porovnávat. Německo jde hlavně v sociální oblasti mílovými kroky do prdele. Sociální politika je kontraproduktivní. Odrazuje lidi od práce. Ti, co makají, mají míň, a těm, co nemakají, se přidává. Když dnes někdo ‚leží hore kokotom‘, stát mu zaplatí byt a dá 480 eur do ruky. A když dělá v nějaké horší práci, tak má čistýho 1 250 eur. Zaplatí nájem, poplatky a jídlo a nic mu nezbude. A samozřejmě za to může i otevřená náruč pro migranty ze Středního východu a Afriky.“

Epizody o uprchlících

Novináři ParlamentníchListů.cz byli překvapeni, že v hotelové televizi byly mezi mnoha německými a zahraničními televizními kanály i tři v arabštině. Jeden se jmenoval Koran TV. „Na hotelu bych to ještě chápal. Je to pro hosty. Onehdá jsem ležel v nemocnici. Abych se mohl dívat na televizi, musel jsem zaplatit za tři dny deset eur. Byly v ní čtyři německé programy a dvacet arabských. Sestře říkám, co to je? Ona: ‚Pane, nás tady financují pacienti ze Saúdské Arábie a ti chtějí tyhle programy.‘ Říkal jsem, že je financuju taky, protože platím daně. Ona že čtyři programy mi stačí,“ vzpomíná na příhodu.

A dodává: „Přijel jsem sem a musel hned makat. Ne, jako tihle: ‚Jsme tady, tak noste na stůl.‘ Mají jenom samé požadavky. Chtějí mešity, chtějí islám, chtějí šaríu, chtějí mít všechno halal.“ Stěžuje si, že uprchlíci z Afriky a Středního východu mají v Německu mnoho nezasloužených výhod. Lékařské prohlídky, brýle, návštěvy zubaře, vše zdarma. On, protože si návštěvu zubaře v Německu nemůže dovolit, žvýká oblíbený steak dásněmi.

V Německu dnes vládne koalice Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), Svobodné demokratické strany (FDP) a Svazu 90/Zelených. Zvláště promigrantská politika Zelených se mu zajídá a k tomu dodává další historku: „Když je tady Angela vítala s otevřenou náručí, tak mi sem chodili na pivo čtyři borci a ženská. Jednoho dne slovo dalo slovo a rozkecali se. Byli z kriminálky, každý odjinud. Z Hamburku, Bréhm a tak dál. Přijeli sem pomáhat s registrací uprchlíků. Sami říkali, že až sedmdesát procent těch lidí mělo doma problémy se zákonem. Zbraně, drogy, terorismus a podobně. Když jsem se ptal, co s tím dělají, tak prý, že se s tím nic dělat nedá. A to byli policajti. Pomáhat a chránit. Ha, ha, ha...“ K tomu ještě dodá populační bonmot: „Jak už říkal Kaddáfí, oni nás porazí skrz vagínu.“

Vzpomínky na lockdowny

Postupně chtěl podnik předat do důvěryhodných rukou někoho mladšího, ale pandemie onemocnění covid-19 mu překazila plány. „Člověk má nějaké závazky, a pokud je chci plnit, musím makat dál. Z důchodu bych to nezvládl. Přestože jsem ve zdejší gastronomii odpracoval pěkných pár let, dobrý důchod z toho nekouká. V gastronomii se totiž dělá za minimální mzdy,“ podotýká. Pandemie covidu-19 ale jeho podnik až tak fatálně nepoškodila, jak by se mohlo zdát.
Po prvním covidovém lockdownu ještě neztrácel hlavu. Servírka dostala výpověď, ale dobrého kuchaře nepustil: „Obával jsem se, abych ho neztratil. Vždy mu říkám, Tome, máš jedinou chybu, jsi z Prahy. Dnes je to s lidma špatný. Najdou si jiný džob, práci na osm hodin denně a zjistí, že je to pohodlnější než makat i o víkendech.“ Také mu pomohla podpora státu, která v jeho malém lokále pokryla skoro všechny výdaje. Osazenstvo si odpočinulo, pořádně se vygruntovalo a tak dále. Druhý lockdown už mu udělal větší čáru přes rozpočet.

Mnoho let se táhnou debaty kolem spropitného v restauracích. Zlegalizovat, zdanit, nezdanit? „Číšník žije z ‚trinkgeldu‘, a ne z výplaty. V Česku je to podobné. Když jde pak ale do důchodu, zjistí, že dostane vlastně taky takový ‚trinkgeld‘, a to má odpracováno třeba i třicet let. Ostatně v letech 2007 a 2008 za vlády CDU/CSU bylo spropitné zdaněno. Počítala se procenta z obratu a lidé to museli doplácet. Ostatně ‚trinkgeld‘ už jednou zdaněný je. A to tak, že všichni musíme ze svých mezd platit daně. Lidé se dost bouřili, až to současná vláda zrušila. To byl zatím její nejlepší počin,“ vysvětluje.

Českomoravská hospůdka žije!

V Brněnském koutku stojí do deseti stolů, ale v létě k restauraci přísluší ještě zahrádka. Servírují tam česká jídla a točí Starobrno. „Za koronavirových lockdownů to bylo s opravdovým jídlem těžké. Otevřeli jsme výdejní okénko, ale nebylo to ono. Lidé si sice zvykli brát jídlo domů, ale třeba pizzu, hamburgery nebo kebab. Kvalitní středoevropské jídlo s knedlíkem a omáčkou vám za cestu domů zvadne. O řízku s bramborovým salátem anebo smažáku ani nemluvě,“ vysvětluje s tím, že dršťková a česnečka mají trvalé místo na menu a řízky, svíčková a smažák jsou hity mezi hlavními jídly.

Z Československa Miloš emigroval s manželkou a čtrnáctiměsíční dcerkou v roce 1985. Do té doby pracoval v malých hospůdkách v okolí města u Jednoty Brno. „V Československu jsme neměli perspektivu. Rok jsme pak čekali v Rakousku. Nežádali jsme o politický azyl, protože máma mé dnes už bývalé ženy byla Němka. Pár let jsme strádali, ale učil jsem se německy, dodělal si maturitu, protože gympl z Československa neuznali a tak. Takže vše zlé je pro něco dobré. Mezitím jsem otevřel noviny a chytil hned první džob, na který jsem v nich narazil. Musel jsem splácet bezúročnou půjčku 10 000 marek, kterou jsme dostali do začátku,“ vzpomíná.

Brněnský koutek otevřel na stará kolena. Miloši Neherovi bylo třiapadesát a psal se rok 2015. První dva roky byly hodně těžké, než se podnik zavedl. Zpočátku neměl na čepu ani Starobrno, které nyní k lokálu neodmyslitelně patří. V Brněnském koutku prostě musí téct Starobrno. A nyní říká: „Teď, po sedmi letech, už znám tady v okolí spoustu lidí. Sedám před lokálem, kouřím, každého pozdravím a lidé se sem naučili chodit.“ Takže Grüss Gott!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

18:57 Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

Ministr zahraničí Jan Lipavský odcestoval na Ukrajinu. Jde o jeho čtvrtou návštěvu od začátku války …