Pořad o pravdě a lži. Na ČT. Pamětník Petr Bohuš jej rozebral

17.07.2023 20:09 | Zprávy

Petr Bohuš se na svém portálu věnoval úmrtí Milana Kundery. Ve světě patřil k nejznámějším a nejuznávanějším českým spisovatelům. Bohuš si všímal všech politiků, kteří se ke Kunderově smrti vyjádřili, ale i reportážím, jež mu věnovala Česká televize.

Pořad o pravdě a lži. Na ČT. Pamětník Petr Bohuš jej rozebral
Foto: Repro Youtube
Popisek: Spisovatel Milan Kundera

„Nikdy nevíte, co je pravda a co lež. Nikdo v tom nemůže mít úplnou jistotu. Říká v jednom z rozhovorů spisovatel Milan Kundera v úvodní větě reportáže, kterou Česká televize zpracovala jako medailonek k úmrtí slavného spisovatele. Nikdy nevíte, co je pravda a co lež. Nikdy nemůžete mít úplnou jistotu. Kouzlo nechtěného,“ poznamenal Bohuš ve svém pořadu.

„Česká televize uvádí myšlenku Milana Kundery o pravdě a lži. Televize, která o svých pravdách nepochybuje. Je jedno, jestli se týkají covidu, konfliktu na Ukrajině, inflace nebo jiných témat. Česká televize, která lidi s jinými názory odsuzuje. Zamyslí se nad myšlenkami Milana Kundery? Nebo jeho úvahu o pravdě a lži uvádí jen tak, pro parádu?“ ptal se Bohuš.

„Někdo Milana Kunderu obdivuje, někomu se možná nelíbí jeho mladické budovatelské postoje, další uvěřili historce, v níž byl spisovatel očerněn za údajné udání v dávných letech. Jak už to ale bývá, úsudky bývají často založeny na nedostatku informací a schopnosti podívat se na věci v souvislostech. Na to, co je v pozadí. A spisovatelé, Moraváci, to obecně nemají lehké. Je třeba je mít pod kontrolou, pro jistotu. Zvláště když jsou slavní a mohli by na sebe strhnout pozornost,“ uvedl Bohuš. 

V roce 2007 získal Státní cenu za literaturu. O rok později přinesl týdeník Respekt informaci, že měl Kundera v 50. letech udat policii západního agenta Dvořáčka. Romanopisec nařčení odmítl. 

„Příznivci Milana Kundery se vyrojili jako houby po dešti. Dnes je to bezpečné. Ke Kunderovi se hlásí kdekdo, i politici i ti, kteří byli před rokem 1989 součástí režimu, kvůli kterému nemohli lidé knihy Milana Kundery poznat nebo je museli číst potají. V samizdatu, ve špatně vytištěných výtiscích. Pašovali je domů, v napětí se strachem, aby je nechytili. Pod košilí. Nesnesitelná lehkost bytí,“ poznamenal Bohuš. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…