Křeček v rozhovoru pro Rádio Impuls vysvětloval, co přesně zastropování cen elektřiny bude znamenat pro koncového odběratele i pro výrobce elektřiny. „Zastropování přinese maximální cenu energie pro firmy i domácnosti, takže vytváří jistotu, že v této těžké době bude nějaká maximální úroveň, nad kterou už ceny nepůjdou, a tím pádem si každý bude moci spočítat, kolik při nejhorší situaci za energie zaplatí,“ vysvětloval Křeček.
„Navíc dál poběží úsporný tarif, odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, příspěvky na bydlení a celý soubor těchto opatření by měl zajistit, že ta situace bude zvládnutelná,“ prohlásil Křeček, že české domácnosti a firmy by měly zimu přečkat bez zásadních obtíží.
Stát prý nebude výrobcům elektřiny tržní ceny kompenzovat, protože celé opatření se chystalo právě i s výrobci energií, kteří na to přistoupili. „Samozřejmě tam budou nějaká opatření, která budou výrobcům pomáhat, ale v zásadě spíše ještě navíc budou od výrobců brát další peníze prostřednictvím daně z nadměrných zisků. Takže ty nadměrné zisky budou výrobcům odčerpány a ten strop bude nastaven tak, aby nadále byli v zisku, a výrazné kompenzace proto nebudou nutné,“ vysvětloval ekonom.
Vláda Petra Fialy podle Křečka nezaspala s přijetím cenového stropu elektřiny, protože situace byla až do srpna sice špatná, ale zvládnutelná. „Zatímco do července jsme sice byli ve vážných problémech, ale zvládnutelných s těmi starými opatřeními, tak to, co přinesl srpen, bylo naprosto nevídané. Řekl bych, že jsme vstoupili do megakrize, ceny se dostaly až na magickou hranici 1 000 eur/MWh a bylo jasné, že ta předchozí opatření nebudou stačit. Ta situace se tedy v srpnu změnila dramaticky, a proto se musela přijmout nová opatření,“ uvedl Křeček s tím, že zastropování nás de facto vrátí do situace před srpnem.
„Takže to stále bude složité, ale pro domácnosti i díky dalším opatřením přijatelné. Lidé v zásadě stále budou platit něco navíc, než byli zvyklí, ale nebude to tak velký skok. I proto se není třeba obávat, že by nastal nějaký blackout, protože rapidně vzroste poptávka po elektřině. Toho bych se určitě nebál, naopak spotřeba oproti minulým letům klesne,“ dodal ekonom s tím, že finální cena bude kolem šesti až deseti korun na KWh.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.