Porušování zákona? Jsme v mimořádné situaci, pane Středulo, vzkazuje Prouza

24.01.2022 20:34 | On-line

Počty nově nakažených případů strmě narůstají a lidí v karanténě přibývá stále víc a víc. O tom, jak to kvůli vysoce nakažlivé variantě omikron vypadá ve službách a obchodech a jaká čekat omezení, hovořil v pořadu Interview ČT24 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza. Nejhůře si stojí logistika a zásobování. Kritizoval odboráře Středulu, který se staví proti pracovní karanténě. „Ať mi vysvětlí, kdo ty krávy podojí?“ tázal se Prouza, který vyjádřil obavy o krizové služby. Vláda podle něj musí být už připravena na krizový plán.

Porušování zákona? Jsme v mimořádné situaci, pane Středulo, vzkazuje Prouza
Foto: Hans Štembera
Popisek: Víceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza

Už týden se testuje v zaměstnáních, záchyty nakažených koronavirem v obchodech jsou podle Prouzy zatím poměrně malé. „Nejsou to žádné velké počty, poslední testování jsou v řádu setin procenta. Je dobře, že to vytahuje lidi, kteří by jinak mohli nakazit ostatní, alespoň trochu to zpomaluje tu vlnu, která tu je,“ řekl k dalšímu kolu testování ve firmách.

Velmi si pochvaluje, že ve firmách už funguje i on-line hlášení. „Alespoň tato vláda dotahuje konečně to, co mělo být rok a půl hotové, my jsme po tom volali takovou dobu!“ chválil v tomto směru Fialovu vládu.

Následně promluvil o tom, jaké evidují dopady vlny omikron na obchody. Zatím podle Prouzy nemusely obchody zavírat a zaměstnanci nechybějí. I na tom má podle něj lví podíl komunikace ze strany Fialovy vlády. „Opravdu to zatím všichni zvládají. Ministr zdravotnictví nás varoval, co máme čekat, takže v tu chvíli všechny obchody naplnily sklady na maximum, takže nehrozilo, že dojdou zásoby.

Dohodli jsme se i s odboráři, kteří byli velmi vstřícní, že se na poslední chvíli budou přehazovat směny, když někdo vypadne. Zkrátka že budou flexibilní. V obchodech je to tedy relativně zatím bez problémů.

Kde je však větší problém, je logistika a zásobování. „Už historicky jsme řidičů měli málo. Když teď vypadne deset řidičů ze sta, je to poznat. Dodávky se tak někdy o pár hodin opozdí. Ale zatím to ještě není úplně kritická situace,“ doplnil.

Tato příznivá epidemická situace se však může obratem změnit. „Tak, jak to stát nastavuje, je zatím ještě vyhovující, ale pokud to bude tak, jak říká pan ministr Válek, že bude 80 tisíc za den, tak je jasné, že těch lidí pak už nebude nikde dostatek. Proto jsme chtěli po vládě, aby pro případ krize už bylo dohodnuté nastavení tzv. pracovních karantén.

Abychom zkrátka věděli, že pokud už nebude jiná možnost, že máme finální alternativu – poslat do práce i lidi, kteří jsou pozitivní a nemají příznaky. Pokud bude v obchodě u pokladny šest nebo čtyři pokladní, tak to zvládnou, ale nemůžete říct zvířatům, že je třeba nebudete krmit, musí fungovat alespoň závoz zboží do obchodů,“ upozornil na klíčové věci.

Na poznámku, že odborář Josef Středula se ostře vymezuje proti pracovní karanténě, uvedl: „Je to odborář, křičet musí, ale prostě nikdo mi nevysvětlí, kdo jinak ty krávy podojí,“ zdůraznil. Nad tím, že argumentuje Středula i porušováním zákona, mávl rukou a dodal: „Jsme v mimořádné situaci. Jsou prostě provozy, které nemůžete zastavit. Zvířatům nemůžete říct: ‚Sorry, počkejte si pět dní, než doběhne lidem karanténa.‘ Stejně tak nemůžete ze dne na den vypnout vysokou pec,“ upozornil na typy provozů, které „musejí běžet za každou cenu“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…