Poslanci a senátoři projednají dohody EU se Singapurem

16.02.2019 21:30 | Zprávy

Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými státy a Singapurem. První z nich je dohoda o partnerství a spolupráci, druhá se týká ochrany investic. Premiér Andrej Babiš (ANO) při své lednové návštěvě Singapuru řekl, že Praha podporuje ratifikaci dohod mezi EU a Singapurem a těžit z nich podle jeho názoru bude i Česko. Unie uzavřela s asijskou zemí také dohodu o volném obchodu, která může vejít v platnost po uzavření ze strany Evropské rady, Evropský parlament už k ní dal svůj souhlas.

Poslanci a senátoři projednají dohody EU se Singapurem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Dohoda o partnerství a spolupráci obsahuje obvyklá ustanovení o lidských právech, Mezinárodním trestním soudu, zbraních hromadného ničení, ručních palných zbraních a lehkých zbraních a boji proti terorismu, uvádí důvodová zpráva. Týká se i spolupráce ve zdravotnictví, životním prostředí, otázkách klimatu nebo energetiky. Zahrnuje i právní spolupráci a opatření proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu.

Druhá z dohod, o ochraně investic, nahradí dosavadní dvoustranné dohody členských států a Singapuru, včetně česko-singapurské smlouvy z roku 1995. Dohoda má zajistit vysokou úroveň investic, zlepšit prostředí pro investice i dosavadní dvoustranné dohody členských států. Zavádí stálý systém řešení sporů, který se skládá ze stálého tribunálu prvního stupně a stálého odvolacího tribunálu, které povedou řízení o urovnání sporů.

Podle vlády jsou česko-singapurské vztahy dlouhodobě velmi dobré. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že Singapur je obchodní branou do jihovýchodní Asie a nejdůležitější vývozní trh pro ČR ve Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). V Singapuru jsou soustředěny velké obchodní firmy, které využívají své dlouhodobé kontakty v okolních zemích. Český export tam dosáhl loni od ledna do října 6,4 miliardy korun. Podle ministerstva průmyslu působí v Singapuru téměř 50 českých firem, ať už přímo na místě, nebo prostřednictvím spolupráce s tamním obchodním zástupcem nebo partnerem.

Premiér Babiš při své lednové návštěvě Singapuru také řekl, že Česko znovuotevře svoji tamní ambasádu. Mělo by se tak stát ještě letos. Velvyslanectví v Singapuru bylo zrušeno v roce 2008 a zastupováním českých zájmů je nyní pověřeno velvyslanectví v Indonésii. Za znovuotevření se už přede dvěma lety přimlouval také prezident Miloš Zeman.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…