Poslanci projednají pakt o strategickém partnerství EU a Japonska

05.01.2019 13:53 | Zprávy

Vláda předložila poslancům a senátorům ke schválení dohodu o strategickém partnerství mezi EU, jejími členskými státy a Japonskem. Dohoda představuje právní rámec pro spolupráci EU a Japonska v řadě oblastí, a to od řešení klimatických změn po počítačovou kriminalitu či pomoc při přírodních katastrofách, píše ČTK.

Poslanci projednají pakt o strategickém partnerství EU a Japonska
Foto: red
Popisek: Japonská vlajka

Dohoda je provázána s dohodou o hospodářském partnerství, která ale podle Ministerstva zahraničních věcí ČR nepodléhá ratifikaci v členských státech EU.

Dohodu o strategickém partnerství uzavřeli zástupci Evropské unie a Japonska v loňském roce a Evropský parlament ji spolu s obchodní dohodou schválil v prosinci. „Očekává se, že obě dohody přinesou občanům EU i občanům Japonska hmatatelné výhody a příležitosti,“ píše vláda v důvodové zprávě. Vláda dále uvádí, že postoj ČR ke sjednání dohody byl od počátku kladný, protože cíle dohody se shodují s českými prioritami. Obě dohody podpořil při své oficiální návštěvě Japonska v roce 2017 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dohoda mimo jiné stanovuje závazek pro obě strany, že budou chránit mezinárodní mír a bezpečnost tím, že zamezí šíření zbraní hromadného ničení. Budou podporovat smlouvu z roku 1968 o nešíření jaderných zbraní. Také přijmou opatření pro boj s nezákonným obchodem s ručními palnými a lehkými zbraněmi. Posílit má také spolupráci v boji s terorismem a organizovaným zločinem.

Protože jde o takzvanou prezidentskou smlouvu, dostane ji po schválení ve Sněmovně a Senátu k podpisu prezident Miloš Zeman.

Související hospodářská dohoda s Japonskem představuje největší dvoustrannou obchodní smlouvu, kterou se dosud EU podařilo vyjednat. Už při vstupu v platnost má zaručit zrušení víc než 90 procent celních poplatků, které exportéři z EU v Japonsku platí.

„Na rozdíl od Dohody o strategickém partnerství mezi EU a Japonskem nepodléhá Dohoda o hospodářském partnerství (též označovaná jako Obchodní dohoda) ratifikaci v členských státech EU. Evropská komise proto předpokládá, že smlouva po schválení Evropským parlamentem a blíže nespecifikovaných formálních procedurách vstoupí v platnost k 1. únoru 2019,“ sdělilo na dotaz ČTK Ministerstvo zahraničních věcí.

Japonsko je po Číně a USA třetí největší světovou ekonomikou. Země patří mezi nejvýznamnější přímé zahraniční investory v ČR. V Česku v loňském roce působilo 229 japonských firem zaměstnávajících přes 47.000 lidí. Japonsko je zároveň pro ČR druhým nejvýznamnějším exportním trhem v Asii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední Vánoce premiéra Fialy. Stonjeková tvrdě o vládě

16:55 Poslední Vánoce premiéra Fialy. Stonjeková tvrdě o vládě

Publicistka Karolína Stonjeková rozehrála hru barev. Nemůže se nabažit myšlenky, že letošní Vánoce j…