Poslanec Birke: Pro narovnání česko-čínských vztahů musela naše vláda vyvinout nemalé úsilí

27.01.2016 12:14 | Zprávy

Poté, co hackeři zveřejnili některé premiérovy e-maily, napadli i e-mail poslance Jana Birkeho (ČSSD). Naši redakci zajímal nejen jeho pohled na kauzu. S bývalým prezidentem Česko-čínské komory vzájemné spolupráce jsme rozebrali i aspekty plynoucí z rozvíjející se spolupráce s Čínou. Řeč přišla také na blížící se krajské volby, v nichž sice nakonec sociální demokracii v kraji nepovede do voleb, přesto věří v dobrý výsledek. A představil nám hlavní investice, na které se mohou těšit občané Náchoda.

Poslanec Birke: Pro narovnání česko-čínských vztahů musela naše vláda vyvinout nemalé úsilí
Foto: archiv starosty
Popisek: poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD)

Dlouhodobě se věnujete prohlubování obchodních, hospodářských a kulturních kontaktů s Čínskou lidovou republikou a v současnosti zastáváte pozici v dozorčí radě Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Jaká pozitiva či negativa nám podle vás mohou masivní čínské investice přinést?

Během velmi krátké doby, od nástupu současné vlády, se Česká republika stala jednou z nejaktivnějších zemí ve spolupráci šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny. V poslední době jsme díky tomu byli svědky čínských investic v hodnotě mnoha miliard korun a jsem přesvědčen, že dosavadní čínské investice v České republice nejsou vrcholem, ale předpokládám, že budou dále posilovat.

Přínosy jsou pozitivní, a to v řadě oblastí. Do České republiky vstoupila největší privátní šanghajská společnost CEFC China, která si Prahu zvolila jako sídlo pro své evropské aktivity. Svou pobočku v Praze otevřela čtvrtá největší čínská banka Bank of China a vstup dalších předních čínských finančních institucí se očekává. Z Prahy by se mělo stát finanční a také technologické centrum Číny pro střední a východní Evropu.

V září loňského roku se také otevřelo první přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem, které výrazně zkracuje dobu letu pro podnikatele a turisty. To podporuje další nárůst a rozvoj turistického ruchu, protože právě počet čínských turistů mířících do České republiky strmě narůstá. Vloni jich podle odhadů přijelo téměř tři sta tisíc. To má přínosy pro zdejší turistický ruch a na něj navázané služby.

Vloni v létě jsme byli svědky otevření Centra tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a tento krok by měla následovat investice ve výši čtvrt miliardy korun do výstavby kliniky tradiční čínské medicíny. Zájem občanů o péči, která je zde již poskytována, je podle mých informací velký. Spolupráce se začala rozvíjet také třeba v oblasti lázeňství. Na tomto místě bych připomněl ozdravné pobyty čínských dětí v českých lázních, které byly první vlaštovkou v rámci lázeňské turistiky.

Čínští investoři se také angažují v oblasti sportu. Díky jejich pomoci se podařilo zachránit fotbalový klub Slavia Praha, začali podporovat fotbal také na národní úrovni a jistě jde teprve o začátek spolupráce.

To jsou jen některé z příkladů a o jejich pozitivních dopadech nemůže být podle mě pochyb.

Pokud se nepletu, několikrát jste také doprovodil prezidenta při jeho návštěvě Číny. Někdo říká, že díky prezidentovým cestám a lákání východního kapitálu a investic nabírá česká ekonomika tempo. Kritici ale tvrdí, že nás otáčí na Východ. Jaký na to máte názor vy?

Součástí delegací, které doprovázely pana prezidenta do Číny, jsem nebyl pro povinnosti, které jsem měl zde v České republice.

Zahraniční návštěvy vrcholných představitelů států jsou nedílnou součástí politiky a diplomacie a Čína v tomto směru není výjimkou. Západoevropští státníci Čínu navštěvují zcela běžně. Vloni tam s cílem posílit vztahy Británie a Číny zavítal britský princ William, který s čínským prezidentem hovořil třeba o fotbale. Kancléřka Angela Merkelová jezdí do Číny pravidelně. Kontakty na nejvyšší úrovni udržují s Čínou i prezident Francie nebo premiér Velké Británie a představitelé řady dalších evropských zemí. Součástí vrcholných návštěv bývají tradičně podpisy investičních dohod a dohod o spolupráci. O čínské investice a ekonomickou spolupráci s Čínou usiluje jak Velká Británie, tak Německo, Francie, Belgie a řada dalších zemí a bylo by nelogické ignorovat zemi, která se stává největší ekonomikou světa, a příležitosti, jež se nám nabízejí.

Podle předsedy ČSSD a premiéra ale Česko oproti dalším evropským zemím při vytváření vztahů s Čínou zaostalo. Souhlasíte? A kde vidíte příčinu?

Ano, Česká republika za minulých pravicových vlád nerozvíjela vztahy s Čínou tak jako některé západní země a tak, jak se tomu děje nyní. Zahraniční politika se orientovala jiným směrem. Česká republika byla z pohledu čínských investic oproti některým jiným středoevropským zemím podinvestována, v některých obdobích jsme nebyli svědky žádných investic. Možnosti, jaké Čína nabízí a v budoucnu bude moci poskytnout, nebyly doceněny. Současná vláda musela vyvinout nemalé úsilí, aby se podařilo vzájemné vztahy narovnat. Od svého nástupu se vláda snaží efektivními kroky vztahy s čínskými investory zásadně změnit a třeba na již jmenovaných přípladech je patrné, že se jí to daří.

Poté, co hackeři zveřejnili některé soukromé e-maily Bohuslava Sobotky, napadli I váš e-mail. Jak celou kauzu vnímáte? Kdo by podle vás mohl být za hackerský útok odpovědný a co tím podle vás sledoval?

Nemohu komentovat okolnosti tohoto případu, protože i moje e-mailová schránka byla napadena a vše je předmětem vyšetřování odpovědných orgánů.

Jak v celé kauze hodnotíte úroveň médií? Je podle vás správné, že objektivně informují o všech skutečnostech včetně zveřejnění některých e-mailů, anebo by podle vás měla být média v tomto ohledu shovívavější?

Nebudu a nechci hodnotit práci médií, nepovažuji to ze strany politiků za vhodné.

Neobáváte se, že kauza negativně ovlivní preference ČSSD?

Především si myslím, že je to problém, který se týká nás všech. Dnes je jasné, že se v podstatě kdykoliv může kdokoliv dostat k e-mailům a osobním informacím kohokoliv z nás. To může ovlivnit „preference“ každého z nás v profesním i osobním životě. A nemusí jít zrovna o politika…  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

14:39 Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

Nad klesající porodností v souvislosti očkováním proti covidu se setkali doktor přírodních věd Tomáš…