Praha byla před týdnem plná demonstrací, incidentů, policejních manévrů. Jak byste zpětně zhodnotil připravenost a schopnost policie zvládnout situaci? Narážím především na kritiku policie za nečinnost při napadení přenosového vozu ČRo, kdy údajně přítomní policisté na žádost o pomoc nereagovali, ale také na uzavření velké části metropole, což mohou velmi negativně vnímat i turisté.
Policie bude vždy kritizovaná. Ať zasáhne nebo nezasáhne. Vždy se to někomu bude líbit a někomu ne. Záleží také, jak to média podají veřejnosti. Lze jen doporučit občanům, aby se velkým obloukem vyhnuli všem demonstracím. Každý, kdo se svobodně rozhodne, že se podniku zúčastní, musí také počítat s případnými důsledky svého rozhodnutí. Je třeba se také zeptat, proč tam přenosový vůz ČRo vůbec byl. Případ je ještě v šetření a musíme počkat na závěry vyšetřování.
Co se týče termínu „uzavření velké části metropole“, mám za to, že bezpečnost musí být vždy na prvním místě, a je věcí policie, jak situaci vyhodnotí a jak rozhodne.
Ještě tentýž večer došlo také ke žhářskému útoku na „centrum Klinika“, ve kterém dobrovolníci kromě jiného prý pomáhají uprchlíkům. Okamžitě se začalo mluvit a psát o tom, že za útokem stojí „náckové“. Jak na vás působí dosud zveřejněné informace? Může něco takového v budoucnu pokračovat? V Německu již mnohokrát došlo k útokům na uprchlická centra.
Je pro mě velice smutnou skutečností, že při návštěvách evropských a světových měst potkávám a vidím plně vyzbrojené policejní hlídky, a to ještě v neprůstřelných vestách. Nechci a ani si nemohu představit situaci, že toho budeme svědky i ve městech ČR.
KSČM se o tomto víkendu „nepřiklonila“ ani k „okamurovcům“, s nimiž jste v opozici, ani ke „konvičkovcům“, kde je řada lidí s levicovým názorem, z nichž někteří prošli ČSSD, a ani ke Stropnickému a jeho zeleným. Znamená to, že vyčkáváte?
Vedoucí představitelé KSČM jistě zaujali k demonstracím stanovisko, ale již nemohou ovlivnit, jak je média zveřejní.
Akce Bloku proti islámu a Úsvitu na Hradčanském náměstí se zúčastnily tisíce lidí, náměstí bylo zaplněné, hlava na hlavě. Přesto se v některých médiích objevilo, že přišly demonstrovat stovky lidí. Není to tak dávno, co lidé ani proti islámu demonstrovat nechodili, nejvýš v malých počtech. Lidé jsou stále víc aktivní. Je to pouze migrační krizí a obavami? Mohou tak něco změnit?
Že je něco v nepořádku v tom, jak média informují veřejnost, je všeobecně známo. I tento příklad toho může být důkazem.
Protestní akce se však nekonaly jen v Česku, nýbrž jsou již delší dobu součástí života v Evropě. Nejsou ale protesty, které rozdělují společnost, pro islám medvědí službou, jelikož není účinnější zbraň, než rozvrátit naši civilizaci zevnitř?
Evropa nemůže rezignovat na své tradice a na národní zvyky ve svých jednotlivých zemích, které se utvářely po staletích. Kdo k nám chce přijít a chce zde žít, musí naše zákony a pravidla dodržovat. Jinak v ČR nemá co dělat. Evropa již hodně zaspala. Náprava v této věci nebude jednoduchá a nebude ani levná. Bude podle mého názoru i hodně bolet.
Jaký očekáváte vývoj uprchlické krize v letošním roce? Zesílí, nebo se podaří najít řešení?
Hovořit o vývoji uprchlické krize v letošním roce je věštění z křišťálové koule. EU dluží svým občanům mnoho odpovědí na otázky, které leží na stolech bruselské administrativy. Mrzí mě, že stále a stále, hlouběji a hlouběji strká hlavu do písku a problémy neřeší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková