V sobotu 27. 5. jsme si připomněli další výročí úspěšného atentátu na říšského protektora a válečného zločince Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští parašutisté vyslaní z Anglie roku 1942, tedy před 75 lety. Pro někoho oslava, pro jiného smutná událost. Pro některé minulost, která se stále vzdaluje v době mediální hlouposti, sobectví, odcizení, potlačování vlastenectví a snah o likvidaci evropských států a jejich národů. Nicméně dějiny se opakují, a dokonce i atentát na reprezentanta okupační moci má vazbu na současnost.
K bojové a zároveň vrcholně politické akci československých výsadkářů lze přistupovat různě. Nicméně každý národ by si měl vážit slavných činů svých hrdinů. Pokud tak nečiní, neváží si sám sebe a svojí historie, takže ztrácí smysl svojí existence a z historického hlediska i právo na svoji existenci. Dnes něco takového jako popírání vlastní historie vidíme v celé Evropě, a dokonce i v USA. Na akci proti Heydrichovi je řada zajímavých momentů, místy až nelogických, takže bychom ji mohli rozdělit do několika základních segmentů, a to organizace, vybavení, samotnou akci, český odboj, kolaboraci, výsledný efekt a odraz v současnosti, což je pravděpodobně nejdůležitější.
Organizace
Přípravu a organizaci akce skupiny Anthropoid lze bez velké nadsázky označit za zfušovanou. Důvodem je i fakt, že se jednalo více o politickou než o vojenskou akci. Spojení s domácím odbojem bylo omezené, takže chyběly i základní poznatky o životě v protektorátu, počínaje přesným vzhledem dokumentů a dalších náležitostí potřebných pro přežití doslova každý den. V Londýně stále převládala představa, že nacisté se budou chovat civilizovaně k civilnímu obyvatelstvu. Přitom se stačilo podívat na situaci v Polsku a Sovětském svazu.
Do určité míry byla důvodem omylů i prohnaná politika německého vedení, které se snažilo zachovat v protektorátu klid a fungující průmysl do vítězství na východní frontě. Proto dočasně minimalizovalo i holocaust, zvláště v případě známých a vlivných Židů. Londýnské vedení navíc v řadě případů ignorovalo informace z protektorátu, případně se staralo především o úzce vojenské. Dokladem ubohosti přípravy akcí různých skupin v protektorátu je i vyslání parašutistů Čurdy a Gerika, kteří dobrovolně zradili a přeběhli k nepříteli.
Atentát byl plánován už na 28. 10. 1941, tedy den vzniku republiky. Liší se i názory jeho důvodu. Oficiálně byly připravovány atentáty na Heydricha, Franka a nejznámějšího kolaboranta Emanuela Moravce, předválečného plukovníka ČS armády a špičkového vojenského odborníka. Podle jiného názoru mělo jít především o odvetu za generála Bílého, velitele odbojové organizace ON (Obrana Národa) a dalšího generála a 13 důstojníků, které nechal Heydrich popravit po svém nástupu do Prahy 27. 9. 1941.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Koller